Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 2 czerwca

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej
Reuters Archive
Reuters ArchiveW USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej

Joe Biden uważa, że Szwecja "wkrótce" stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na przedmieściach Jackson w stanie Missisipi siły bezpieczeństwa zastrzeliły napastnika, który wziął zakładniczkę i zabił policjanta. Z kolei sędzia Szymon Marciniak spotkał się z krytyką za udział w konferencji zorganizowanej przez lidera Konfederacji Sławomira Mentzena. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Sędzia Szymon Marciniak w tarapatach

Polski arbiter Szymon Marciniak, nominowany do sędziowania finału Ligi Mistrzów, znalazł się pod ostrzałem jednego z antyrasistowskich stowarzyszeń. Reakcja UEFA na łamach "Guardiana" wskazuje, że sprawa będzie miała dalszy ciąg.

Wszystko wywołane zostało wystąpieniem Marciniaka na konferencji biznesowej Everest organizowanej w Katowicach przez współprzewodniczącego Konfederacji Sławomira Mentzena.

Sam zainteresowany również wydał oświadczenie, które przesłał do Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Nie odniósł się w nim jednak do stawianych mu zarzutów, a przede wszystkim obecności na wspomnianej konferencji.

2. Biden twierdzi, że Szwecja "wkrótce" przystąpi do NATO

Prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia na ceremonii rozdania dyplomów absolwentom Air Force Academy w Colorado Springs powiedział, że wbrew nadziejom Władimira Putina, NATO jest zjednoczone we wsparciu Ukrainy i obiecał, że do Sojuszu "wkrótce" dołączy też Szwecja.

Joe Biden w przemówieniu inauguracyjnym ostrzegł absolwentów, że wejdą do służby w coraz bardziej niestabilnym świecie, wskazując na wyzwania ze strony Rosji i Chin.

3. Producent BMW i Mini zwalnia prawie połowę pracowników

Producent samochodów BMW i Mini - firma VDL Nedcar, ogłosiła masowe zwolnienia. Do listopada bieżącego roku pracę ma stracić 1,8 tys. osób. To prawie połowa wszystkich zatrudnionych w fabryce w Born na południu Holandii.

Od listopada tego roku pracę straci 1,8 tys. z 3,9 tys. zatrudnionych. Jednocześnie w przekazanym mediom oświadczeniu VDL Nedcar wskazuje, że nie może wykluczyć kolejnych zwolnień w okolicach 1 marca 2024 roku

4. Interwencja służb w Missisipi

Uzbrojony w pistolety i karabin mężczyzna, który w stanie Missisipi wziął zakładniczkę, a później zabił interweniującego policjanta, został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa.

Incydent miał miejsce na przedmieściach Jackson. 22-letni mężczyzna wdarł się do jednego z domów, gdzie przebywały dwie kobiety. Jedna zdołała uciec, a drugą zatrzymał jako zakładniczkę.

5. Zełenski na szczycie EWP w Mołdawii

- Otrzymałem od sojuszników sygnał mocnego wsparcia w sprawie samolotów bojowych dla Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski na konferencji prasowej po szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii. Zełenski spotkał się tam z przywódcami ponad 40 państw europejskich.

Na marginesie spotkania w położonym 35 km od Kiszyniowa zamku Mimi w Bulboace Zełenski spotkał się z przywódcami ponad 40 państw europejskich, w tym między innymi z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

6. Kanadyjska policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki

Kanadyjska policja zamknęła nielegalne chińskie posterunki policyjne w trzech prowincjach. Jak podał publiczny nadawca CBC, Royal Canadian Mounted Police (RCMP – policja federalna) "przerwała nielegalne działania policyjne w Ontario, Quebeku i Kolumbii Brytyjskiej".

Dochodzenie w sprawie nielegalnych chińskich "komisariatów" RCMP prowadziła od października 2022 roku. Sprawę zagranicznych "placówek" chińskiej policji, ponad stu w 50 krajach, opisała wcześniej w raporcie hiszpańska organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka Safeguard Defenders. Trzy "posterunki" miały znajdować się w metropolii Toronto. RCMP informowała w br. swoich działaniach w Vancouver i Montrealu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości