"NATO zwiększy wsparcie, aby pomóc Ukrainie przetrwać kolejną trudną zimę"

Źródło:
PAP

NATO zwiększy swoje wsparcie, aby pomóc Ukrainie przetrwać kolejną trudną zimę – zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że pomoc obejmie dostawy większej ilości odzieży, paliwa i sprzętu medycznego.

W środę w Brukseli rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony NATO, udział w nim wziął także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W spotkaniu nie uczestniczył natomiast szef MON Mariusz Błaszczak. Polityk PiS w środę przebywał na poligonie w Nowej Dębie i w Wołominie, gdzie oglądał produkcję telewizji rządowej.

Stoltenberg zapewnił, że NATO zwiększy wsparcie, aby pomóc Ukrainie przetrwać kolejną trudną zimę. - Sojusz Północnoatlantycki zwiększy swoje wsparcie, aby pomóc Ukrainie przetrwać kolejną trudną zimę - zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na zakończenie pierwszego dnia spotkania.

- Ponad 50 krajów, w tym wszyscy członkowie NATO, skupiło się na najpilniejszych potrzebach Ukrainy. Rosja wzmaga ataki na ukraińską infrastrukturę i ponownie przygotowuje się do wykorzystania zimy jako broni. Dlatego jeszcze ważniejsze jest, abyśmy zwiększyli i utrzymali nasze wsparcie dla Ukrainy - powiedział Stoltenberg.

Dodał, że sojusznicy zobowiązali się także do dalszych dostaw broni dla Ukrainy. - Belgia i Dania potwierdziły plany dostarczenia Ukrainie samolotów F-16. Kanada przekaże odzież i sprzęt zimowy o wartości dziesiątek milionów dolarów. Niemcy ogłosiły pakiet o wartości miliarda euro, skupiający się na systemach obrony powietrznej Patriot i IRIS-T - wskazał Stoltenberg.

- Wielka Brytania przeznaczy ponad 100 milionów euro na większą liczbę systemów obrony przeciwlotniczej i sprzętu do usuwania min. Stany Zjednoczone dostarczą broń przeciwlotniczą, artylerię i amunicję rakietową o wartości ponad 200 milionów dolarów - podkreślił.

Posiedzenie Rady NATO-Ukraina

Dodał, że po południu ukraiński minister obrony Rustem Umierow uczestniczył w posiedzeniu Rady NATO-Ukraina. - Powołanie Rady było jedną z trzech historycznych decyzji, jakie podjęliśmy na szczycie w Wilnie, aby przybliżyć Ukrainę do NATO. (...) Dziś na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina omawialiśmy priorytety Ukrainy na drodze do członkostwa w NATO - zaznaczył sekretarz generalny Sojuszu.

W czwartek ministrowie obrony państw NATO spotkają się, aby omówić wzmocnienie odstraszania i obrony, misje i operacje NATO, uszkodzenia krytycznej infrastruktury podmorskiej na Morzu Bałtyckim oraz sytuację na Bliskim Wschodzie.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP