Kto jest kim w obu delegacjach?


Takiego spotkania w historii jeszcze nie było: pierwszy raz oko w oko stanęli prezydent Stanów Zjednoczonych i przywódca Korei Północnej. Po obu stronach zasiadają nie tylko przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej, ale odgrywający ważną rolę politycy i doradcy.

Podczas historycznego szczytu w Singapurze po raz pierwszy spotkali się przywódcy USA i Korei Północnej. Spotkanie odbędzie się w towarzystwie premiera Singapuru oraz kilkunastu ważnych przedstawicieli obu stron. Kim oni są?

Mike Pompeo

Ze strony amerykańskiej drugim co do ważności urzędnikiem, który weźmie udział w spotkaniu jest Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Były kongresmen z Kansas dwukrotnie w tym roku udał się z wizytą do Pjongjangu na rozmowy, które miały wtorkowy szczyt przygotować. Przekonywał wówczas władze Korei Północnej, w tym samego Kim Dzong Una, że kraj czeka "świetlana przyszłość", jeśli tylko Pjongjang zdecyduje się na rezygnację z programu nuklearnego.

Pompeo zasłynął wcześniej jako ostry przeciwnik umowy nuklearnej zawartej przez administrację Baracka Obamy z Iranem.

John Kelly

Trumpowi towarzyszy również John Kelly, szef personelu Białego Domu (czyli jednego z najważniejszych funkcją przedstawicieli amerykańskiej władzy wykonawczej). Kelly wcześniej był sekretarzem bezpieczeństwa wewnętrznego w administracji Trumpa.

John Bolton

John Bolton, prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, od dawna jest związany z amerykańsko-północnokoreańskim sporem. Jako przedstawiciel prezydenta George’a W. Busha w Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 2005-2006, był ostrym krytykiem Korei Północnej. Wzywał wówczas do "zmiany reżimu".

Ri Jong Ho

Po stronie Korei Północnej obok Kim Dzong Una do stołu zasiądzie Ri Jong Ho - północnokoreański minister spraw zagranicznych. Ri, który przez długi czas prowadził negocjacje z USA, jest określany jako "łagodny głos" oraz osoba uprzejma.

Jesienią ubiegłego roku było o nim głośno, gdy amerykańskiego prezydenta określił mianem "prezydent diabeł" podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zagroził również wówczas, że reżim w Pjongjangu przeprowadzi testy bomby wodorowej na dnie Pacyfiku.

Kim Jong Czol

Kim Jong Czol jest wiceprzewodniczącym Partii Pracy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Wcześniej był również szefem północnokoreańskiej agencji wywiadowczej. Określa się go mianem "prawej ręki" Kim Dzong Una.

Kim Jong Czol piastował różne stanowiska w rządach wszystkich trzech północnokoreańskich przywódców - Kim Dzong Ila, Kim Ir Sena oraz Kim Dzong Una. Od lat jest zaangażowany w negocjacje z Koreą Południową.

W związku z podejrzeniem o zaangażowanie w ostrzał w 2010 roku okrętu południowokoreańskiej marynarki wojennej oraz w atak hakerski na firmę Sony (2014 r.), Stany Zjednoczone nałożyły na Kim Jong Czola sankcje. Otrzymał jednak możliwość przyjazdu do Waszyngtonu na przełomie maja i czerwca bieżącego roku, aby spotkać z Donaldem Trumpem.

Autor: tmw\mtom / Źródło: NPR, Reuters, tvn24.pl

Raporty: