Badania: szczepionka Pfizera powinna być skuteczna także przeciwko innym wariantom wirusa

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP, Politico
Dr Rzymski: powinna być do energia wyzwalająca do działań przygotowujących ewentualny plan "B"
Dr Rzymski: powinna być do energia wyzwalająca do działań przygotowujących ewentualny plan "B"TVN24
wideo 2/21
TVN24Dr Rzymski: powinna być do energia wyzwalająca do działań przygotowujących ewentualny plan "B"

Szczepionka przeciwko koronawirusowi, wyprodukowana przez firm BioNTech i Pfizer powinna być również skuteczna przeciwko wariantom wirusa Sars-CoV-2, które po raz pierwszy pojawiły się w Wielkiej Brytanii i RPA – wynika badań przedstawionych w czasopiśmie "Nature Medicine".

Dane z badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Medicine". Obie firmy wspólnie ogłosiły wyniki w poniedziałek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W laboratorium wykazano, że we krwi 20 osób, którym podano szczepionkę, znajdowała się wystarczająca ilość przeciwciał neutralizujących kluczowe mutacje wariantów koronawirusa z Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej. Dane z badania przeprowadzonego przez firmę Pfizer i Uniwersytet Teksański po raz pierwszy zostały upublicznione pod koniec stycznia. W tym czasie BioNTech i Pfizer podkreślały, że wyniki nie wskazują na potrzebę stworzenia nowej szczepionki przeciwko pojawiającym się wariantom.

Ciągła ewolucja wirusa SARS-CoV-2 wymaga "stałego monitorowania zmian

W międzyczasie zewnętrzni eksperci również dokonali przeglądu wyników, które teraz opublikowano w czasopiśmie "Nature Medicine". Stwierdza się w nim między innymi, że ciągła ewolucja wirusa SARS-CoV-2 wymaga "stałego monitorowania zmian" i ich potencjalnych konsekwencji dla skuteczności szczepionki.

Koronawirus. Nowe warianty

Uważane za bardziej zaraźliwe brytyjskie i południowoafrykańskie warianty koronawirusa pojawiły się również w Niemczech. W związku z tym niektórzy eksperci wątpią, czy złagodzenie restrykcji pandemicznych ma sens, nawet jeśli wskaźniki zakażeń w kraju spadają.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP, Politico

Tagi:
Raporty: