Pierwszy kraj na świecie dopuścił do użytku szczepionkę Johnson & Johnson

Źródło:
PAP

Bahrajn w trybie nadzwyczajnym dopuścił do użytku jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson przeciw COVID-19 - poinformowały w czwartek miejscowe władze. To pierwszy kraj na świecie, który zatwierdził preparat. Tym samym w Bahrajnie stosowanych jest już pięć różnych szczepionek na koronawirusa.

Władze sanitarne Bahrajnu zapowiedziały, że szczepionka amerykańskiego koncernu - jedyna, która wymaga podania tylko jednej dawki - zostanie przeznaczona do szczepienia najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 osób, w tym seniorów i osób z chorobami przewlekłymi.

Nie jest jeszcze znany termin pierwszej dostawy preparatu ani termin rozpoczęcia szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pierwszy kraj na świecie, który dopuścił szczepionkę Johnson & Johnson

Bahrajn jest pierwszym krajem, który formalnie zezwolił na masowe stosowanie szczepionki J & J. Wcześniej o zaszczepieniu co najmniej 80 tys. medyków za pomocą tego preparatu zdecydowały władze RPA, lecz kampania ta jest częścią rozszerzonych badań nad środkiem. Mimo to RPA zapowiedziała, że będzie stosowała tę szczepionkę w miejsce preparatu AstraZeneca. Była to reakcja na niekorzystne wyniki badań sugerujące niską skuteczność tej szczepionki przeciwko dominującemu w RPA wariantowi B.1351.

Jak wynika z opublikowanego w środę dokumentu amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), wyniki badań w RPA wykazały 64-procentową skuteczność preparatu J & J w zapobieganiu umiarkowanemu i ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Biorąc pod uwagę wszystkie przeprowadzone badania, ogólna skuteczność wyniosła 66 proc. po 28 dniach od zastrzyku. Zgoda amerykańskiego urzędu na dopuszczenie do użytku szczepionki Johnson & Johnson spodziewana jest jeszcze w tym tygodniu.

Szczepionka Johnson & JohnsonJohnson & Johnson

Pięć różnych szczepionek

Jak dotąd władze Bahrajnu zaaprobowały pięć różnych szczepionek przeciw COVID-19. Oprócz J & J: preparat produkowany przez chiński Sinopharm, szczepionkę Pfizera, AstraZeneki oraz rosyjski Sputnik V.

Liczące dwa miliony mieszkańców państwo nad Zatoką Perską jest w czołówce krajów pod względem tempa szczepień. Co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało tam ponad 16 proc. ludności, co jest trzecim wynikiem na świecie po Izraelu (53,1 proc.) i Wielkiej Brytanii (26,9 proc.).

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Johnson & Johnson

Tagi:
Raporty: