Świat daje miliony na Czarnobyl

Aktualizacja:
 
Pierwszy sarkofag nieuchronnie się starzejeWikipedia

Świat zrzuca się na nowy sarkofag nad zniszczonym czwartym reaktorem w elektrowni w Czarnobylu. Według ukraińskich władz, na ten cel potrzeba jeszcze 740 milionów euro. Na konferencji państw darczyńców udało się zebrać 550 milionów euro. - Wyniki konferencji są bezprecedensowe - oświadczył po spotkaniu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Konferencja została zwołana, ponieważ Kijów nie jest w stanie samodzielnie sfinansować budowy nowych zabezpieczeń dla uszkodzonej elektrowni.

Wielka zrzutka

Pierwsza swój wkład w budowę zabezpieczeń potwierdziła Unia Europejska. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapewnił, że wspólnota przekaże na ten cel 110 milionów euro. - Chcemy, by Czarnobyl stał się bezpieczną ekologicznie strefą - oświadczył Barroso.

Do inicjatywy przyłączył się również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), który na budowę nowego sarkofagu przeznaczy 120 milionów euro.

Indywidualnie pieniądze przekażą też Stany zjednoczone (85,8 mln euro), Francja (47 mln euro), Rosja (42,4 mln euro) i Wielka Brytania (32,3 mln euro). Sama Ukraina na budowę zabezpieczeń wydzieli 72,5 miliona euro w kolejnych dwóch latach.

Środki w mniejszych ilościach przekazał też szereg innych państw. Austria zadeklarowała pomoc w wysokości 2,5 mln euro, Czechy - 2,6 mln euro, Węgry - 2 mln euro, Turcja - 1 mln euro, Rumunia - 500 tys. euro, Litwa - 10 tys. euro.

Wśród darczyńców nie wymieniono Polski, choć wcześniej ukraińskie media z powołaniem na źródła dyplomatyczne twierdziły, iż Warszawa także chce przekazać pieniądze na sarkofag w Czarnobylu.

Poza zadeklarowanymi już wpłatami, dzień przed konferencją ogłoszono, że przeważającą część brakującej sumy wpłacą państwa grupy G8, które przeznaczyły na ten cel prawie 333 milionów euro.

Najgorsza z atomowych awarii

Katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 r. została zakwalifikowana jako siódmy, najwyższy stopień w międzynarodowej skali zdarzeń nuklearnych i radiologicznych (INES). Doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni.

Po wybuchu elektrownia czarnobylska została wycofana z eksploatacji, a uszkodzony przez eksplozję czwarty reaktor został przykryty sarkofagiem. Budowa nowej osłony jest niezbędna, gdyż obecna zapewni izolację tylko na kolejne 15 lat.

Cały projekt związany z powstawaniem nowego zabezpieczenia w Czarnobylu wart jest ponad 1,5 mld euro, a sam sarkofag będzie kosztował 990 mln euro.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia