"Sunday Times": JPII lekceważył molestowanie

 
"Sunday Times" o skandalach pedofilskich za czasów pontyfikatu JPIIArchiwum TVN24

Skandale pedofilskie mocno wstrząsnęły ostatnimi czasy kościołem katolickim. Brytyjski "Sunday Times" pisze w tym kontekście o "winach" Jana Pawła II. Zdaniem gazety, papież-Polak "zlekceważył nadużycie wobec dwóch tys. chłopców". Artykuł opisuje dziennik "Polska The Times".

Zarzuty blokowania śledztwa ws. kardynała-pedofila, promowanie wyższych dostojników kościelnych mimo oskarżeń o molestowanie chłopców i ukrywanie przypadków nadużyć podczas 26-letniego pontyfikatu rzucają cień na drodze Jana Pawła II do świętości - pisze "Sunday Times".

Sprawa Groera

Gazeta zaznacza, że najpoważniejsze oskarżenia dotyczą postawy Jana Pawła II wobec kardynała Hansa Hermanna Groera, jego przyjaciela. Austriacki duchowny miał w ciągu kilkunastu lat wykorzystać seksualnie blisko dwa tysiące chłopców. Nie spotkały go jednak żadne sankcje ze strony Rzymu.

Skandal z udziałem Groera ujrzał światło dzienne w 1995 r., kiedy to byli uczniowie szkoły katolickiej oskarżyli go o molestowanie.

Krytyka Kościoła

Następca Groera, kardynał Christoph Schonborn, skrytykował w ubiegłym tygodniu sposób, w jaki władze kościelne zajęły się tym skandalem, podobnie zresztą jak przypadki innych nadużyć w Kościele. Schonborn potępił "grzeszne struktury" w obrębie Kościoła oraz sposoby "wyciszania" ofiar.

Zdaniem Schonborna, kardynał Joseph Ratzinger (obecnie Benedykt XVI), jako szef Kongregacji Nauki Wiary, próbował przeprowadzić śledztwa w sprawie nadużyć. Jednak - jak pisze "Sunday Times", jego wysiłki były blokowane przez "Watykan", co ma się odnosić do Jana Pawła II.

Schonborn, pytany przez "Sunday Times" czy rola w ukrywaniu nadużyć przez papieża-Polaka powinna stać się przedmiotem dochodzenia, odpowiedział oględnie: - Znam papieża Benedykta XVI od 37 lat (...) i mogę powiedzieć z całą pewnością, że... podjął wysiłek by nie tuszować rzeczy, ale zmagać się z nimi i badać je. To nie zawsze spotykało się z akceptacją Watykanu.

Polskie grzechy

Gazeta przypomina też krytykę Jana Pawła II w Polsce w związku z rzekoma ochroną arcybiskupa Juliusza Paetza, któremu zarzucono molestowanie seminarzystów. W 2000 r. do sekretariatu papieża (i Josepha Ratzingera) wysłano listy w tej sprawie. Zostały one jednak zignorowane.

Milczenie papieża

"Sunday Times" przypomniał też sprawę księdza Lawrence'a Murphy'ego. O duchownym, który mógł dopuścić się molestowania ok. 200 głuchych chłopców kilkanaście dni temu napisał "New York Times".

Jak pisze brytyjska gazeta, krytycy amerykańscy wskazują, że choć główny ciężar krytyki w sprawie ks. Lawrence'a Murphy'ego spadł na Benedykta XVI, to wówczas - jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary - działał on niejako "z upoważnienia" Jana Pawła II.

Janowi Pawłowi II zarzuca się też zignorowanie kontrowersji wokół Johna Magee, byłego sekretarza trzech papieży, w tym polskiego - pisze "Sunday Times". W 1987 r. papież-Polak mianował Irlandczyka biskupem Cloyne. W ubiegłym miesiącu Magee musiał ustąpić. Autorzy niezależnego raportu uznali, iż jego milczenie w kwestii molestowania dzieci w powierzonej mu diecezji naraża na szwank przyszłość innych nieletnich.

Źródło: timesonline.co.uk, "Polska The Times"

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24