Świat

Strzelanina na przedmieściach Słowiańska. "Są ofiary"

Świat


Liczne odgłosy strzałów było słychać w niedzielę na przedmieściach opanowanego przez separatystów prorosyjskich Słowiańska na wschodniej Ukrainie, gdzie odbywa się kontrowersyjne referendum niepodległościowe.

Echa regularnej strzelaniny słychać było przez godzinę od północy lokalnego czasu (godz. 23 czasu polskiego) na obrzeżach tego miasta, położonego w obwodzie donieckim. W nocy obok centrum Słowiańska korespondent AFP słyszał odgłosy wystrzałów z broni automatycznej. Strzały słychać było też rano w niedzielę na obrzeżach miasta.

"Są ofiary"

Rzeczniczka prorosyjskich separatystów Stella Choroszewa powiedziała AFP, że rano wznowione zostały walki we wsi Andrijiwka, ok. 5 km na południe od Słowiańska. Miasto jest otoczone przez ukraińskie siły zbrojne, które 2 maja rozpoczęły tam operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom.

- Są ofiary - oświadczyła Choroszewa, nie podając szczegółów.

W niedzielę rano w obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie rozpoczęły się tzw. referenda w sprawie niepodległości tych regionów. Zorganizowali je separatyści, okupujący instytucje państwowe w tych regionach.

Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu.

Ostrzelana wieża telewizyjna

Ukrinform podaje, że nad ranem w niedzielę napastnicy ostrzelali z moździerzy ochranianą przez ukraińskie siły bezpieczeństwa wieżę telewizyjną w Słowiańsku. Informację na Facebooku podał szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych Dmytro Tymczuk.

W wyniku strzelaniny rannych zostało dwóch Ukraińców.

Swoboda: 4 ofiary w Ługańsku

Nacjonalistyczna partia Swoboda podała na swojej stronie internetowej, że wieczorem w Ługańsku doszło do strzelaniny, w wyniku której zginęły dwie osoby, a dwie w ciężkim stanie trafiły do szpitala.

Kłótnia i bójka wywiązała się w sklepie ok. 300 metrów od punktu kontrolnego utworzonego przez separatystów. Jak podaje Swoboda, powołując się na relacje świadków, czterech młodych mężczyzn weszło do sklepu i pozdrowiło innych okrzykiem "Chwała Ukrainie". Natychmiast zareagowali separatyści. Wywiązała się kłótnia, bójka, padły strzały. Zginęło dwóch mężczyzn w wieku 22 i 24 lat. Dwóch kolejnych Ukraińców trafiło do szpitala.

Referendum niepodległościowe

W Donbasie trwa w niedzielę referendum niepodległościowe zorganizowane przez separatystów.

Ria Nowosti pisze, że lokalne wyborcze w Słowiańsku otwarto według planów w niedzielę o godz. 7 rano mimo strzałów w nocy i długiej salwy z broni artyleryjskiej tuż przed startem głosowania. Agencja powołuje się na relację swojego dziennikarza, który jest na miejscu. Według niego, w centrum miasta jest spokojnie, w lokalach gra muzyka. Ludzie tłumnie pojawili się przed lokalami jeszcze przed rozpoczęciem głosowania.

"Referendum" separatystów odbywa się w obwodach donieckim i ługańskimtvn24.pl

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21 czasu polskiego. Uczestnicy w obwodzie donieckim odpowiedzą na pytanie: „Czy popierasz akt niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej?”, zaś w ługańskim – „Czy popierasz akt niepodległości Ługańskiej Republiki Ludowej?”.

Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: