Agencja AP donosi, że izraelskie wojska po powrocie do walk w Strefie Gazy "znacznie poszerzyły kontrolowany przez siebie obszar i zajmują teraz około połowy tego terytorium". "Systematycznie zrównują z ziemią opanowywane tereny" - podała. Izraelscy żołnierze opowiedzieli anonimowo agencji o brutalnych praktykach, które są stosowane w Strefie Gazy.
Po wznowieniu 18 marca ofensywy Izrael rozszerzył operację lądową na południu i północy, ogłaszając, że powiększa strefę buforową okalającą Strefę Gazy wzdłuż jej granic.
"Żyły tam setki tysięcy Palestyńczyków, które zostały zmuszone do przemieszczenia się w głąb palestyńskiego terytorium. Teren ten był też kluczowy dla produkcji rolnej Strefy Gazy" - dodała AP.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hamas zgodził się na propozycję rozejmu, Izrael wciąż atakuje
"W strefie buforowej wojskowi dostali rozkaz niszczenia pól uprawnych, systemów irygacyjnych, sadów, drzew, a także tysięcy budynków, w tym domów mieszkalnych, by wróg nie miał gdzie się ukryć" - powiedziało AP anonimowo pięciu izraelskich żołnierzy. Kilku z nich przyznało, że ich oddział "zburzył więcej budynków niż byli w stanie policzyć".
Na początku wojny strefa buforowa miała szerokość około kilometra, a obecnie to już około trzech kilometrów. Wraz z korytarzem Necarim, dzielącym Strefę Gazy na część północną i południową, to w sumie około połowy powierzchni tego terytorium - podała AP.
"Strefa śmierci"
Premier Benjamin Netanjahu ogłosił w ubiegłym tygodniu stworzenie nowego, analogicznego szlaku na południu - korytarza Morag, który będzie oddzielał miasta Rafah i Chan Junus.
Żołnierze, z którymi rozmawiała AP, mówią o strefie buforowej "strefa śmierci". "Teren został zrównany przez opancerzone buldożery, a każdy, kto zbliży się na mniej niż 500 metrów do czołgów, zostanie zastrzelony - kobiety i dzieci również" - powiedział jeden z wojskowych.
Agencja zacytowała również poniedziałkowy raport organizacji pozarządowej Breaking the Silence, która zbiera relacje żołnierzy Sił Obronnych Izraela, służących na okupowanych terytoriach palestyńskich.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Grupa podziela obawy wyrażane przez inne organizacje, że wysiedlenie Palestyńczyków ze strefy buforowej i przemienienie tego terenu w nienadające się do życia pustkowie jest częścią planu długotrwałej kontroli militarnej Strefy Gazy.
Wojsko przekazało w oświadczeniu dla AP, że przestrzega prawa międzynarodowego i nie zamierza krzywdzić cywilów w Strefie Gazy, a wszystkie prowadzone tam działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Izraelowi.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 roku. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. Od początku wojny w izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło ponad 50 tysięcy osób, z czego przeszło tysiąc od czasu wznowienia ofensywy. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny. W wyniku działań militarnych zginęło lub zostało osieroconych wiele dzieci.
Autorka/Autor: asty/kab
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: HAITHAM IMAD/PAP/EPA