Biden: mam nadzieję na zawieszenie broni w Strefie Gazy do przyszłego poniedziałku

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję, że zawieszenie broni w konflikcie między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy zacznie się od przyszłego poniedziałku. Wskazał, że bliskie realizacji jest porozumienie negocjowane w Katarze.

Joe Biden powiedział w Nowym Jorku, że "ma nadzieję" na zawieszenie broni w Strefie Gazy "do przyszłego poniedziałku". Jak zaznaczył, w Katarze kontynuowane są rozmowy w sprawie porozumienia, które obejmuje uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

- Mój doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego powiedział mi, że jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia, ale nie jest ono jeszcze przesądzone. Mam nadzieję, że do przyszłego poniedziałku będziemy mieli zawieszenie broni - powiedział amerykański prezydent dziennikarzom podczas wizyty w Nowym Jorku.

We wtorek portal telewizji NBC podał, że prezydent Biden zapowiedział, że jeżeli zostanie osiągnięte porozumienie o uwolnieniu zakładników uprowadzonych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas, Izrael wstrzyma walki w Strefie Gazy na okres świętego muzułmańskiego miesiąca ramadanu. Szef państwa zadeklarował to w poniedziałek podczas wywiadu telewizyjnego.

- Jeżeli porozumienie zostałoby osiągnięte w najbliższych dniach, objęłoby również ramadan - miesiąc modłów, postów i rodzinnych spotkań, który rozpocznie się około 10 marca - oznajmił Biden.

Negocjatorzy z USA, Egiptu i Kataru pracują nad umową ramową, na mocy której Hamas ma uwolnić część spośród kilkudziesięciu przetrzymywanych przez siebie zakładników w zamian za uwolnienie części więźniów palestyńskich przez Izrael oraz przerwanie walk w Strefie Gazy na sześć tygodni. Podczas tej pauzy miałyby być kontynuowane negocjacje o wyjściu na wolność pozostałych więźniów Hamasu.

Izrael przedstawia raport Trybunałowi w Hadze

Izrael złożył w poniedziałek w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości (MTS) w Hadze raport opisujący działania podjęte w reakcji na orzeczenie Trybunału, który nakazał Izraelowi zrobić wszystko co w jego mocy, aby zapobiec śmierci, zniszczeniu i wszelkim aktom ludobójstwa wobec Palestyńczyków w Gazie.

Izraelski urzędnik, który o tym poinformował, nie ujawnił treści raportu, złożonego zaledwie na kilka godzin przed upłynięciem wyznaczonego przez MTS terminu - podała agencja Reutera.

Autorka/Autor:asty, momo/ft

Źródło: PAP