Rozejm wszedł w życie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Izraelskie wojskowe helikoptery lądują w pobliżu Strefy Gazy niedługo przed planowaną wymianą zakładników z Hamasem
Izraelskie wojskowe helikoptery lądują w pobliżu Strefy Gazy niedługo przed planowaną wymianą zakładników z HamasemReuters
wideo 2/11
Izraelskie wojskowe helikoptery lądują w pobliżu Strefy Gazy niedługo przed planowaną wymianą zakładników z HamasemReuters

Zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie. Po południu doszło do przekazania stronie izraelskiej pierwszych trzech przetrzymywanych przez Hamas cywilnych kobiet. Czerwony Krzyż poinformował, że ich stan zdrowia jest dobry. Rozejm między Izraelem i Hamasem, początkowo planowany na niedzielny poranek, opóźnił się ze względu na brak listy nazwisk izraelskich zakładników, którzy zostaną uwolnieni na mocy porozumienia. Hamas spełnił ten warunek przed południem.

Rozejm miał wejść w życie w niedzielę o 8.30 (7:30 czasu polskiego), jednak – jak przekazał rzecznik sił zbrojnych Izraela Daniel Hagari – porozumienie nie zostało wdrożone. - Do niedzieli rano Hamas nie wypełnił swoich zobowiązań i wbrew porozumieniu nie podał Izraelowi nazwisk zakładników, których uwolnienie zaplanowano na dziś - powiedział Hagari na konferencji prasowej.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu około 11 rano czasu lokalnego (10 rano czasu polskiego), że nazwiska zakładniczek, które mają zostać uwolnione pierwszego dnia rozejmu, zostały im przekazane. Hamas przekonywał, że opóźnienie w dostarczeniu listy nazwisk spowodowane było kwestiami technicznymi, w tym "błędami" w niektórych nazwiskach.

O 11.15 czasu lokalnego rozejm wszedł w życie.

Trzy kobiety uwolnione

W swoim oświadczeniu palestyński Hamas przekazał wcześniej, że wymienione na palestyńskich więźniów zostaną trzy kobiety cywile - Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher. Kolejne cztery osoby mają zostać uwolnione w ciągu tygodnia.

Po południu w niedzielę na głównej ulicy Gazy widać było pojazdy Czerwonego Krzyża. Niedługo później, po godzinie 16 czasu polskiego, wojsko izraelskie przekazało, że Czerwony Krzyż poinformował, iż przejął trzy zakładniczki. Dodano, że ich stan zdrowia jest dobry.

Pojazdy Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy. Jadą po zakładniczki
Pojazdy Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy. Jadą po zakładniczkiReuters
Romi GonenReuters
Doron SteinbrecherReuters
Kobieta na demonstracji z wizerunkiem Emily DamariReuters

24-letnia Gonen została porwana podczas masakry, której Hamas dokonał 7 października 2023 roku na festiwalu Nova Music, odbywającego się przy granicy Izraela ze Strefą Gazy. 28-letnia Damari, która ma także obywatelstwo brytyjskie, była porwana rankiem 7 października ze swojego mieszkania, do którego wtargnęli terroryści Hamasu. 32-letnia Steinbrecher jest lekarzem weterynarii i mieszkała, tak jak Damari, w kibucu Kfar Aza. Bojownicy porwali ją z jej mieszkania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Romi, Emily i Doron wracają do domu

Biden: dziś w Strefie Gazy ucichły strzały

Prezydent USA Joe Biden w wystąpieniu przed dziennikarzami mówił, że "po tak wielkim cierpieniu, zniszczeniach, stracie życia, dziś w Strefie Gazy ucichły strzały".

- Umowa, którą zaproponowałem dla Bliskiego Wschodu po raz pierwszy w maju ubiegłego roku, w końcu doszła do skutku. Zawieszenie broni weszło w życie w Strefie Gazy, a dziś widzimy uwolnienie zakładników - powiedział.

Poza wymianą zakładników przesiedleni mieszkańcy Gazy zaczęli wracać do swoich domów, a ciężarówki z pomocą humanitarną wjechały już na teren półenklawy.

Joe Biden o rozejmie na Bliskim Wschodzie
Joe Biden o rozejmie na Bliskim WschodzieReuters

Zakładnicy za więźniów. Szczegóły operacji

Również w niedzielę dwa duże autobusy oraz jeden samochód osobowy z logo Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża przybyły do więzienia Ofer na okupowanym Zachodnim Brzegu, skąd mają zabrać 90 uwolnionych palestyńskich więźniów.

Według korespondenta portalu Times of Israel Emanuela Fabiana za każdą żywą zakładniczkę (część z przetrzymywanych przez Hamas osób poniosła śmierć) dziecko i osobę starszą, uwolnionych zostanie 110 palestyńskich więźniów, natomiast za przetrzymywaną w Strefie Gazy izraelską żołnierkę 50 więźniów wyjdzie na wolność.

Fabian przekazał, że Izrael ma uwolnić 737 więźniów, w tym wielu terrorystów odsiadujących dożywotnie wyroki za morderstwo, członków Hamasu, Palestyńskiego Dżihadu i działającego w Autonomii Palestyńskiej Fatahu.

Izrael uwolni również 1167 Palestyńczyków zatrzymanych w Strefie Gazy podczas ofensywy lądowej Sił Obronnych Izraela, którzy nie brali udziału w ataku z 7 października 2023 roku - podał dziennikarz portalu.

Według relacji Times of Israel wojsko izraelskie przygotowało specjalne punkty, gdzie trafią zakładnicy. Łącznie będą to trzy punkty w pobliżu granicy ze Strefą Gazy: w bazie Reim oraz na przejściach Karem Szalom i Erez. Tam uwolnione osoby otrzymają najpilniejszą pomoc lekarską i psychologiczną. Następnie pod wojskową eskortą zostaną przewiezione do szpitali, gdzie spotkają się z rodzinami. Szacuje się, że od momentu przekazania armii zakładników do czasu przewiezienia ich do szpitali upłynie około dwóch godzin.

Sytuacja w Strefie Gazy

Około 200 ciężarówek z pomocą humanitarną zaczęło wjeżdżać w niedzielę do Strefy Gazy przez przejście graniczne Kerem Szalom - poinformował Jonathan Whittall, tymczasowy szef Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

"Zawieszenie broni weszło w życie w Strefie Gazy dzisiaj o godz. 11:15 czasu lokalnego. Pierwsze ciężarówki z pomocą zaczęły wjeżdżać 15 minut później" - napisał we wpisie na platformie X Whittall.

Dziennikarze agencji AFP przekazali, że tysiące Palestyńczyków zaczęły wracać do tego, co zostało z ich domów chwilę po wejściu w życie porozumienia miedzy Izraelem a Hamasem.

Ataki na Strefę Gazy

W niedzielę rano w oczekiwaniu na listę nazwisk zakładników Izrael kontynuował ataki. Około godziny 9 rano czasu lokalnego (8 rano czasu polskiego) agencja Reuters przekazała, powołując się na izraelskie wojsko, że niedaleko Strefy Gazy słychać było syreny, a mieszkańcy informowali o uderzeniach izraelskich na południu i północy Strefy Gazy.

Służby ratunkowe podały informację o ośmiu ofiarach śmiertelnych i 25 rannych - przekazał Reuters.

Izraelski atak na GazęReuters
Izraelski rząd zatwierdził porozumienie o rozejmie z Hamasem. Co w nim się znajduje?
Izraelski rząd zatwierdził porozumienie o rozejmie z Hamasem. Co w nim się znajduje?Jacek Tacik/Fakty TVN

Porozumienie w sprawie zawieszenia broni

W piątek wieczorem rząd Izraela większością głosów zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. Przewiduje ono pierwszy etap zawieszenia broni - trwający sześć tygodni - oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.

W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 z 98 zakładników, pojmanych podczas ataku tej organizacji na Izrael 7 października 2023 roku: wszystkie kobiety, dzieci oraz mężczyzn powyżej 50. roku. Według strony izraelskiej, w rękach Hamasu znajduje się łącznie 98 zakładników.

Najpóźniej 16. dnia od wejścia w życie zawieszenia broni mają rozpocząć się negocjacje w sprawie kolejnego etapu porozumienia, który ma obejmować uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, stałe zawieszenie broni i całkowite wycofanie żołnierzy izraelskich ze Strefy Gazy.

Trzeci etap ma dotyczyć przekazania stronie izraelskiej ciał pozostałych zakładników i rozpoczęcia odbudowy Strefy Gazy.

Izrael i Hamas mają zawiesić walki
Izrael i Hamas mają zawiesić walkiAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna Izraela z Hamasem

Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 roku od ataku tej organizacji i stowarzyszonej z nią koalicji zbrojnych ugrupowań terrorystycznych na Izrael.

Palestyńscy bojownicy przypuścili atak na przygraniczne kibuce, bazy wojskowe oraz młodzież zgromadzoną na festiwalu muzycznym. W atakach zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw. 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.

Izraelskie naloty na Strefę Gazy (03.01.2025r.)PAP/EPA/MOHAMMED SABER

W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich, w jej wyniku zginęło ponad 46 tysięcy osób, a ponad 100 tysięcy zostało rannych.

Autorka/Autor:mart/ft

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters