Kadencja Stoltenberga przedłużona

[object Object]
Stoltenberg przyjechał do Warszawy w związku z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO (nagranie z 7 marca)NATO TV
wideo 2/7

Przedstawiciele państw NATO zdecydowali w czwartek o przedłużeniu mandatu obecnego sekretarza generalnego organizacji Jensa Stoltenberga do końca września 2022 roku, czyniąc go tym samym drugim najdłużej pełniącym swą funkcję szefem Sojuszu.

"Jestem zaszczycony decyzją państw sojuszniczych NATO o przedłużeniu mojej kadencji jako sekretarza generalnego do 30 września 2022 r. Wspólnie będziemy kontynuować adaptację i modernizację naszego Sojuszu, aby był dostosowany do przyszłości" - napisał Stoltenberg na Twitterze, informując o decyzji.

Rada Północnoatlantycka zdecydowała się przedłużyć mandat Norwegowi już po raz drugi, wyrażając w ten sposób zaufanie do jego działań. Dzięki temu będzie on drugim najdłużej w historii pełniącym swój mandat sekretarzem po Holendrze Josephie Lunsie, który sprawował tę funkcję przez 13 lat od 1971 roku.

Ekonomista, były premier Norwegii

Stoltenberg jest szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego od października 2014 r. Zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena, który swą funkcję pełnił od 1 sierpnia 2009 r. do końca września 2014 r.

Kierowanie NATO przez Norwega przypadło krótko po rosyjskiej agresji na Krym i to właśnie stosunek Sojuszu do Rosji w dużej mierze zdefiniował jego kadencję. W ostatnich latach Sojusz podjął liczne decyzje, m.in. dotyczące wzmocnienia swojej wschodniej flanki, aby dostosować swoją strategię do posunięć Moskwy. W ostatnim czasie Stoltenberg skupiał się również na kwestii podziału obciążeń między państwa Sojuszu w związku ze stanowczymi wezwaniami prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, aby wszystkie kraje NATO wypełniały cel 2 procent wydatków na obronność (w relacji do PKB). Jens Stoltenberg, z wykształcenia ekonomista, był premierem Norwegii w latach 2000-2001 oraz 2005-2013. Za jego rządów Norwegia wsparła operacje NATO w Afganistanie i Libii. Tradycyjnie naczelnym dowódcą wojsk NATO jest Amerykanin, a najwyższe polityczne stanowisko zajmuje Europejczyk.

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP