Liderzy unijnych frakcji o "represjach wobec sędziego" Tulei. Napisali do szefowej Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP
Tuleya: walka w obronie praworządności trwa
Tuleya: walka w obronie praworządności trwaTVN24
wideo 2/6
Tuleya: walka w obronie praworządności trwaTVN24

Polscy niezawiśli i bezstronni sędziowie są pozbawiani immunitetu i podlegają zarzutom karnym z tytułu ich orzecznictwa lub wypełniania obowiązków wynikających z unijnego prawa – napisali w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen liderzy największych grup w Parlamencie Europejskim. Apelują w nim o podjęcie działań w sprawie sędziego Igora Tulei.

Pod listem podpisali się m.in. szef grupy EPL Manfred Weber, liderka socjalistów Iratxe Garcia Perez, przewodniczący frakcji Odnowić Europę Dacian Ciolos, liderzy zielonych Philippe Lamberts i Ska Keller oraz liderzy Lewicy Manon Aubry i Martin Schirdewan.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Przywódcy unijnych frakcji o "represjach wobec sędziego" Tulei

Przywódcy grup w Parlamencie Europejskim podkreślili, że "pomimo szeregu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego stwierdzających, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem ani w rozumieniu prawa unijnego, ani w rozumieniu polskiego prawa krajowego, a także z pominięciem środka tymczasowego wydanego przez TSUE w dniu 8 kwietnia 2020 r. w sprawie C-791/19, zgodnie z którym działanie Izby Dyscyplinarnej musiało zostać zawieszone we wszystkich dziedzinach jej działalności, Izba Dyscyplinarna kontynuuje swoją działalność".

Wskazali, że "polscy niezawiśli i bezstronni sędziowie, będąc jednocześnie sędziami UE, są pozbawiani immunitetu i podlegają zarzutom karnym z tytułu ich orzecznictwa lub wypełniania obowiązków wynikających z prawa UE".

"Nie trzeba mieć jakichkolwiek złudzeń, jaka decyzja w tak zwanej Izbie Dyscyplinarnej zapadanie"
"Nie trzeba mieć jakichkolwiek złudzeń, jaka decyzja w tak zwanej Izbie Dyscyplinarnej zapadanie" (rozmowa z 12 marca)TVN24

Zdaniem sygnatariuszy listu "najlepszym przykładem jest sprawa sędziego Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie". Przypomnieli, że orzekał on "w sprawie sądowej niewygodnej dla rządzącej partii, której nie spodobał się wyrok sędziego Tulei ujawniający poważne nieprawidłowości".

"Dlatego zaczęły się represje wobec sędziego. Teraz nielegalnie działająca Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet, a prokurator chce postawić mu zarzuty zagrożone karą trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura Krajowa żąda przyprowadzenia sędziego Igora Tulei siłą na przesłuchanie. Decyzja zostanie ogłoszona przez Izbę Dyscyplinarną podczas rozprawy w dniu 21 kwietnia 2021 r." – czytamy w liście.

Przywódcy frakcji napisali do von der Leyen, że oczekują od niej "szybkiej i zdecydowanej reakcji Komisji Europejskiej", co jest zarówno "koniecznością, jak i zobowiązaniem".

ZOBACZ TREŚĆ LISTU W JĘZYKU ANGIELSKIM >>>

Sprawa sędziego Tulei

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała 18 listopada 2020 roku o zawieszeniu Tulei w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 procent jego uposażenia. Po tym orzeczeniu sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.

Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku, które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu. Według prokuratury naraziło to prawidłowy bieg dalszego śledztwa.

12 marca Prokuratura Krajowa podała, że w związku z tym, iż sędzia Tuleya po raz trzeci - zdaniem PK mimo prawnego obowiązku - nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpił do Izby Dyscyplinarnej SN o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. Sędzia kilkakrotnie podkreślał, że nawet doprowadzony siłą, nie będzie brał udziału w przesłuchaniu.

Tuleya: o szóstej rano przyjdą do mnie panowie i doprowadzą mnie na przesłuchanie
Tuleya: o szóstej rano przyjdą do mnie panowie i doprowadzą mnie na przesłuchanieTVN24

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: