Śluby gejów nieważne? Amerykański sąd działał "pochopnie"


Przeciwnicy małżeństw gejowskich w Kalifornii zwrócili się w sobotę do Sądu Najwyższego, aby cofnął wznowione dzień wcześniej pozwolenie na zawieranie związków małżeńskich przez pary homoseksualne w tym stanie. Powołano się przy tym na wymóg proceduralny.

Niecałą dobę wcześniej federalny sąd apelacyjny w San Francisco uchylił ze skutkiem natychmiastowym tymczasowy zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych w Kalifornii.

Sąd wydał taką decyzję wkrótce po środowym orzeczeniu Sądu Najwyższego USA, który uchylił obowiązujący w tym stanie od 2008 r. zapis w stanowej konstytucji, zakazujący osobom tej samej płci zawierania małżeństw.

Rewizja ws. "niesprawiedliwego" działania sądu

Prawnicy Sojuszu w Obronie Wolności (Alliance Defending Freedom), organizacji zrzeszającej przeciwników zawierania małżeństw przez homoseksualistów, we wniosku złożonym przed Sądem Najwyższym podkreślają, że sąd w San Francisco działał "pochopnie i niesprawiedliwie".

Od ogłoszenia decyzji przez sędziów SN minęły trzy dni, a prawo stanowi, że mają oni 25 dni na ewentualną rewizję wydanego orzeczenia - wskazano. Federalny sąd apelacyjny w San Francisco postanowił uchylić zakaz już w piątek, aby umożliwić wznowienie zawierania małżeństw gejowskich jeszcze przed paradą Gay Pride w weekend.

Przeciwnicy powtórzą sukces sprzed pięciu lat?

Małżeństwa gejowskie zalegalizowano w Kalifornii już w roku 2008. Jednak po kilku miesiącach przeciwnicy takich związków wystąpili z projektem poprawki do stanowej konstytucji (tzw. Proposition 8), zabraniającej małżeństw osób tej samej płci. Poprawkę przyjęto w referendum. 26 czerwca Sąd Najwyższy uchylił Proposition 8 oraz uznał za niekonstytucyjną część ustawy o ochronie małżeństwa (DOMA) z 1996 roku, definiującą małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. Przez ten zapis małżeństwa par tej samej płci były pozbawione państwowych świadczeń przysługujących tradycyjnym związkom.

Autor: rf/iga / Źródło: PAP