Świat

Skomentował rosyjskie ostrzały w Syrii. Ma zapłacić pół miliona rubli grzywny

Świat

Wikipedia/UieoaArtykuł Antona Nosika już w zeszłym roku wzbudził zainteresowanie władz

Sąd w Moskwie uznał Antona Nosika za winnego zamieszczania w internecie materiałów ekstremistycznych. Znany bloger został skazany na grzywnę w wysokości pół miliona rubli (ok. 30 tys. zł).

Artykuł Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej, na mocy którego w poniedziałek Anton Nosik został skazany, dotyczy wzniecania nienawiści lub wrogości oraz uwłaczania godności ludzkiej. Prokuratura żądała dla blogera kary dwóch lat kolonii karnej.

Powodem postępowania był tekst "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi", opublikowany jesienią zeszłego roku na blogu w LiveJournal. Bloger skomentował w nim rosyjskie ostrzały w Syrii.

Anton Nosik odrzucił radę swego adwokata, który sugerował mu usunięcie tego postu. Bloger liczył się z tym, że zostanie ukarany grzywną.

Zainteresowanie władz

Artykuł Nosika już w zeszłym roku wzbudził zainteresowanie władz. Biegli ministerstwa sprawiedliwości uznali, że zawiera on "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób 'Syryjczycy', wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych".

Nosik argumentował, że publikacja nie była wezwaniem, lecz wyrazem jego oceny sytuacji. Utrzymywał, że jego wypowiedzi nie zawierały treści ekstremistycznych, bo te ostatnie wymierzone są przeciwko grupie ludzi połączonej wspólnymi cechami (narodowość, płeć, wiek, religia, itp.). Natomiast - jak twierdził bloger - Syria i państwowość syryjska to "bezosobowy twór państwowy".

W kwietniu blogerowi postawiono zarzuty i zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zobowiązania do niewyjeżdżania z kraju.

Nosik był redaktorem największych rosyjskich portali internetowych (m.in. lenta.ru i gazeta,ru), menedżerem holdingu Rambler i serwisu blogów firmy SUP, właściciela LiveJournal.

Znany jest z tego, że zaszył sobie usta. Rosyjski performer przyjechał do Krakowa
Znany jest z tego, że zaszył sobie usta. Rosyjski performer przyjechał do Krakowatvn24

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Uieoa

Pozostałe wiadomości