Skażony ocet zabił 11 osób. 120 jest zatrutych

 
W ciągu ostatnich lat Chiny nawiedziła plaga skandali żywnościowychwikipedia.org

Skażony ocet spowodował masowe zatrucie pokarmowe muzułmańskiej społeczności z wioski Sangzhu w regionie Xinjiang w sobotę wieczorem - podała w poniedziałek chińska agencja Xinhua. 11 osób nie żyje, 120 pozostałych zatruło się.

Wstępne dochodzenie wykazało, że mieszkańcy wioski, którzy zachorowali, spożyli ocet z dwóch plastikowych beczek używanych wcześniej do przechowywania środka przeciw zamarzaniu Agencja Xinhua

Prowadzone jest śledztwo

Władze chińskie oficjalnie nie potwierdziły jeszcze przyczyn zatrucia i nadal prowadzone jest śledztwo.

Muzułmańska społeczność Ujgurów, zamieszkująca rejon niedaleko miasta Hotan w północno-zachodnich Chinach, spożyła ocet w sobotę wieczorem podczas wspólnego ramadanowego posiłku.

Wśród ofiar śmiertelnych jest 6-letnie dziecko, a jedna z zatrutych osób pozostaje w stanie krytycznym.

Skandale żywnościowe w Chinach

W ciągu ostatnich lat Chiny nawiedziła plaga skandali żywnościowych. Tylko od zeszłego miesiąca chińskie sądy skazały kilkanaście osób, w tym jedną na karę śmierci w zawieszeniu, za udział w produkcji lub sprzedaży wieprzowiny zawierającej toksyczne substancje.

W kwietniu tego roku troje dzieci zmarło, a 35 zatruło się na skutek spożycia mleka, które zostało skażone nitrytem przez rolnika z konkurencyjnego gospodarstwa. Celowe zanieczyszczanie pokarmów trującymi substancjami w celu osiągnięcia osobistych korzyści lub dla zemsty nie jest w Chinach rzadkością, w sytuacji gdy dostęp do broni jest ściśle kontrolowany przez państwo.

Tanim kosztem

Przyczyną skandali żywnościowych jest także chęć wzbogacenia wartości odżywczej produktów tanim kosztem. W 2008 roku mleko w proszku z dodatkiem melaminy zawierającej azot, która miała zwiększyć zawartość białka, zabiło przynajmniej sześcioro dzieci i spowodowało zatrucie 300 tys.

Za częste zatrucia, zwłaszcza na obszarach wiejskich, odpowiedzialne są także niskie standardy higieny i nieefektywna kontrola jakości pokarmów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org