Ławrow: Putin i Trump mogliby się spotkać w Wietnamie


Byłoby "pożyteczne", gdyby prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych, Władimir Putin i Donald Trump, spotkali się ponownie - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak podkreślił, do takiego spotkania mogłoby dojść w listopadzie podczas szczytu państw Azji i Pacyfiku w Da Nang w Wietnamie.

W środowym wywiadzie udzielonym amerykańskiej agencji Associated Press (AP) i rosyjskiej agencji TASS Siergiej Ławrow oświadczył, że jednym z celów takiego spotkania prezydentów mogłaby być ocena postępów w relacjach obustronnych.

"Dialog nie jest łatwy"

Wywiad został udzielony po wtorkowym spotkaniu Ławrowa z szefem amerykańskiej dyplomacji Rexem Tillersonem.

- Obecnie rozmowy toczą się na niższych szczeblach. Dialog nie jest łatwy - zaznaczył rosyjski minister spraw zagranicznych.

Ławrow oświadczył ponadto, że od przemawiającego we wtorek z trybuny ONZ prezydenta Trumpa usłyszał dobrą wiadomość: "że Stany Zjednoczone nie będą narzucać innym swojego sposobu życia". - Myślę, że to bardzo mile widziane stwierdzenie, którego nie słyszeliśmy od amerykańskiego przywódcy od bardzo dawna - dodał.

Agencja AP przypomniała słowa Trumpa, że USA "nie starają się nikomu narzucić swojego sposobu życia, a raczej pozwalać mu świecić jako przykład dla każdego".

Ławrow odpowiedzialnością za pogorszenie relacji między Waszyngtonem a Moskwą obarczył administrację poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy. Ocenił, że amerykańsko-rosyjskie stosunki są obecnie "bardzo skomplikowane i na szczególnie niskim poziomie, co jest spuścizną po administracji Obamy". Dodał, że w czasie kampanii wyborczej Trump mówił, a teraz nadal to powtarza, że chce mieć dobre stosunki z Moskwą.

- Rozmawiając z Rexem Tillersonem, odnoszę wrażenie, że takie jest stanowisko (obecnej) administracji, że nie są zadowoleni z aktualnego stanu stosunków (między dwoma państwami). My też wcale nie jesteśmy zadowoleni - podkreślił szef rosyjskiej dyplomacji.

Rozmowy w Hamburgu

Putin i Trump odbyli pierwsze spotkania dwustronne w lipcu, podczas szczytu G20 w Hamburgu. Ich pierwsza osobista rozmowa trwała ponad dwie godziny, znacznie dłużej niż planowano.

Władimir Putin przekazał, że z prezydentem USA poruszał sprawę sytuacji w Syrii i na Ukrainie, "kwestie dwustronne", a także walkę z terroryzmem i cyberprzestępczością.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości