Setki Serbów w proteście przeciw planom wydobycia litu przez brytyjsko-australijski koncern Rio Tinto zablokowały drogi w kilku miejscach. W obliczu masowych protestów obywatelskich prezydent Aleksandar Vuczić odmówił podpisania spornej ustawy i zapowiedział prowadzenie dalszych badań w sprawie eksploatacji złóż.
Setki demonstrantów w poniedziałek zablokowały drogi w kilku miejscach w Serbii, domagając się od rządu porzucenia planów wydobycia litu. Według ekologów kopalnie litu doprowadziłyby do dewastacji środowiska naturalnego.
Prezydent Aleksandar Vuczić uznał protesty za motywowane politycznie, ale powiedział w poniedziałek, że nie dojdzie do wydobycia litu, dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania.
Według organizatorów protestów aktualny projekt prowadzony przez brytyjsko-australijski koncern Rio Tinto musi zostać formalnie odrzucony, aby można było zakończyć demonstracje. - Rio Tinto musi opuścić Serbię - zażądał Aleksandar Jovanović, jeden z liderów protestów. - Rząd może doprowadzić ten projekt do skutku tylko ze wsparciem policji i armii - dodał.
Protesty w Serbii trwają od listopada. Demonstranci sprzeciwiają się m.in. współpracy rządu z koncernem Rio Tinto, który planuje eksploatację znajdujących się w Serbii jednych z największych na świecie złóż litu, wykorzystywanego m.in. do produkcji akumulatorów.
Serbowie protestują przeciw planom wydobycia litu
W obliczu masowych protestów obywatelskich Vuczić odmówił podpisania spornej ustawy, a rada miasta Loznica, w pobliżu którego odkryto złoża litu, wycofała przewidujący powstanie kopalni plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak prace nad otwarciem kopalni nadal ujęte są w federalnym Specjalnym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Jadar – dokumencie wyższym rangą niż lokalny plan Loznicy.
Sprzeciw wobec kopalni litu wynika z obaw przed nieodwracalnym zniszczeniem gruntów rolnych, przyrody i wód. Problemy ekologii zwróciły uwagę serbskiej opinii publicznej po latach lekceważenia i problemów z zarządzaniem odpadami oraz z zanieczyszczeniem powietrza i wody. Zajęcie się problemami ochrony środowiska jest też konieczne, jeśli Serbia chce zgodnie z deklaracjami chce wstąpić do Unii Europejskiej.
Źródło: PAP