TVN24 | Świat

Bojkot opozycji i oczekiwany wynik. Zwycięstwo partii rządzącej w Serbii

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Wybory parlamentarne w Serbii
TVN24Wybory parlamentarne w Serbii

Rządząca Serbska Partia Postępowa (SNS) wygrała niedzielne wybory parlamentarne - wynika z sondaży exit polls ośrodków Ipsos i CeSID. Ugrupowanie prezydenta Aleksandara Vuczicia zdobyło 63,4 procent głosów, a koalicyjna Socjalistyczna Partia Serbii (SPS) otrzymała 10,3 procent głosów.

Centroprawicowy Sojusz Patriotyczny Serbii otrzymał według badań exit polls 3,9 proc. głosów. Na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych frekwencja wyborcza była o około 7 pkt. procentowych niższa niż podczas wyborów parlamentarnych w 2016 roku i w ocenie niezależnej organizacji pozarządowej CRTA wyniosła około 45 proc. Niedzielne głosowanie w Serbii początkowo było zaplanowane na kwiecień. Zostało przeniesione na czerwiec z powodu pandemii COVID-19.

Bojkot i zarzuty ze strony opozycji

Wyniki głosowania według komentatorów politycznych nie są zaskoczeniem. Poparcie dla partii rządzącej w przedwyborczych sondażach było wysokie, a większość opozycji zbojkotowała głosowanie w proteście - jak argumentowali jej przedstawiciele - przeciwko zagrożeniu zdrowia i brakowi demokratycznych standardów w kampanii wyborczej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Opozycyjni politycy i organizacje pozarządowe zajmujące się monitorowaniem działań władzy oskarżały Vuczicia i jego partię o zapędy autorytarne, używanie przemocy wobec przeciwników politycznych, oszustwa wyborcze, korupcję, nepotyzm i powiązania ze zorganizowaną przestępczością, co zawsze spotykało się z gwałtownym zaprzeczeniem ze strony Vuczicia i przedstawicieli jego ugrupowania. Kampania wyborcza z powodu ograniczeń przeciwepidemicznych przebiegała głównie w telewizji. Polityczni krytycy prezydenta twierdzili, że Serbia przeszła od bardzo rygorystycznych obostrzeń z powodu pandemii do prawie całkowitego ich zniesienia na początku czerwca tylko po to, by Vuczić mógł przeprowadzić wybory i umocnić swoją władzę.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP