Separatyści znów uderzyli Huraganem. "Zebrali ludzi i sprzęt" pod Ługańskiem


W ciągu ostatniej doby na wschodniej Ukrainie doszło do kilku poważnych starć pomiędzy ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Około 10 km na wschód od Ługańska, w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, terroryści użyli ciężkich systemów rakietowych Huragan, których jeszcze tydzień temu prawdopodobnie nie mieli. Ukraińcom z kolei udało się zniszczyć dwa systemy rakietowe Grad używane przez wroga.

Od piątkowego wieczora walki we wschodniej Ukrainie koncentrowały się głównie w rejonie Ługańska.

Huragan separatystów uderzył po raz drugi

Agencja UNIAN - powołując się na eksperta wojskowego Dmytro Tymczuka - poinformowała o ciężkich walkach w rejonie miasta, głównie wokół Stanicy Ługańskiej. Tam terroryści "zebrali wielu ludzi i dużo sprzętu wojskowego" - poinformował Tymczuk.

Użyli m.in. cięższych wersji systemu rakietowego Grad - Huragan - do ostrzału pozycji armii działającej w ramach operacji antyterrorystycznej. Tymczuk napisał, że separatyści starają się tam odbić pozycje, jakie wcześniej zajmowali.

Ukraińska armia po raz pierwszy poinformowała o tym, że separatyści mają w posiadaniu systemy rakietowe Huragan 18 sierpnia. Wtedy pociski wystrzelone z takiego sprzętu spadły na pozycje armii pod Donieckiem.

W rejonie Ługańska wcześniej o nich nie informowano i może to wskazywać na to, że w ostatnich kilkunastu dniach, w czasie zamieszania związanego z nadciągającym z Rosji "białym konwojem" z deklarowaną pomocą humanitarną dla Donbasu, do wschodniej Ukrainy dotarł również ciężki sprzęt wojskowy rosyjskiej armii. Zdjęcia i filmy pokazujące rosyjskich żołnierzy na czołgach i wozach opancerzonych, a także w towarzystwie innego sprzętu wojskowego dumnie oznaczonego rosyjskimi flagami, poruszających się już na terytorium Ukrainy, pojawiły się w internecie w ub. tygodniu.

Ukraińcy nie poinformowali w sobotę o ewentualnych stratach w ludziach, jakie mieli ponieść po ostrzale z Huraganu (lub Huraganów).

Ukraińcy zniszczyli Grady

Do ciężkich bojów doszło też w nocy z piątku na sobotę w rejonie Iłowajska, Nowoswietlowki, Małonikołajewki, Ilirii oraz Saur-Mogiły.

W walkach w tych miejscach ukraińska armia zniszczyła m.in. dwa systemy rakietowe Grad, dwa stanowiska artylerii przeciwlotniczej, dwa moździerzowe oraz duże działo artyleryjskie - twierdzi Tymczuk.

W piątek ukraińska armia poinformowała o zniszczeniu 11 systemów rakietowych Grad w czasie walk w okolicach Sniżnego, ok. 50 km na wschód od Doniecka, niedaleko miejscowości Torez, gdzie 17 lipca spadł zestrzelony najprawdopodobniej przez separatystów boeing malezyjskich linii lotniczych.

23 sierpnia ukraińskie wojsko poinformowało, że w rejonie Ługańska pojawiło się wielu separatystów z ciężkim sprzętemtvn24.pl

Autor: adso//kdj/kwoj / Źródło: UNIAN, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości