Świat

Separatyści w 10. największym mieście Ukrainy. Zajęli ratusz

Świat

tvn24.plMariupol to 10. największe miasto Ukrainy

Nieznane osoby opanowały siedzibę władz miejskich w Mariupolu na południu obwodu donieckiego we wschodniej części Ukrainy – podał lokalny serwis internetowy "0629". Budynek zajęto po demonstracji sił prorosyjskich.

"12.43 (11.43 czasu polskiego). Jak poinformował przed chwilą 0629 siedziba mariupolskiej rady miejskiej została zajęta" – czytamy.

Wcześniej w tym mieście około tysiąca osób uczestniczyło w demonstracji poparcia dla tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, ogłoszonej w poniedziałek przez prorosyjskich separatystów w tym regionie.

Mariupol to port morski położony nad Morzem Azowskim, kilkadziesiąt kilometrów od Doniecka w obwodzie donieckim. Żyje w nim prawie pół miliona ludzi, co czyni Mariupol 10. największym miastem Ukrainy.

Według spisu powszechnego z 2002 roku, w Mariupolu prawie 90 proc. mieszkańców posługuje się na co dzień językiem rosyjskim, a niespełna 10 proc. - ukraińskim. Żyją tam też mniejszości: ormiańska, grecka i bułgarska.

Separatyści, wśród których są zdaniem władz ukraińskich rosyjscy agenci zajęli też budynki administracji i siedziby milicji w Doniecku, Krasnym Limanie, Słowiańsku, Kramatorsku i Krasnoarmijsku.

Według informacji podanych przez portal "Nowosti Dobassa" w niedzielę, z Krasnego Limanu separatyści "zostali przegonieni" przez mieszkańców.

Mariupol to 10. największe miasto Ukrainytvn24.pl
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: