Sawczenko w Moskwie nie pomogła. Dwa wyroki utrzymane


Obecność Nadii Sawczenko na posiedzeniu Sądu Najwyższego w Moskwie nie pomogła dwóm obywatelom Ukrainy, Stanisławowi Kłychowi i Mykole Karpiukowi, a ich długoletnie wyroki pozbawienia wolności zostały utrzymane. Ukraińska nawigatorka Sawczenko sama została w maju ułaskawiona przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odrzucił w środę apelację w sprawie długoletnich wyroków pozbawienia wolności dla dwóch obywateli Ukrainy, Stanisława Kłycha i Mykoły Karpiuka, których uznano za winnych zabijania w Czeczenii żołnierzy rosyjskich w latach 90.

Sawczenko wspiera rodaków

Na rozprawie podsądni, którzy wzięli udział w posiedzeniu przez łącze wideo, zapewnili, że są niewinni. Adwokaci Kłycha i Karpiuka prosili o uchylenie wyroku i uniewinnienie skazanych. Oświadczyli również, że wobec ich klientów stosowano tortury.

- Decyzja Sądu Najwyższego była dla nas oczywista, tak jak w innych podobnych sprawach, ale od momentu uprawomocnienia się wyroku pojawia się możliwość rozmów na temat wymiany. Będziemy prosić przedstawicieli Ukrainy, by kontynuowali wszelkie wysiłki - powiedział po posiedzeniu obrońca Ilia Nowikow.

Adwokat zwrócił uwagę, że na rozprawie obecna była ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, która najpierw skazana została przez rosyjski sąd, a potem ułaskawiona. Według Nowikowa Sawczenko przyjechała na posiedzenie Sądu Najwyższego, by zademonstrować, że taki wyrok nie jest ostateczny.

Sama Sawczenko, która obecnie zasiada w ukraińskim parlamencie, powiedziała, że przyjechała do Moskwy wyłącznie po to, by wesprzeć rodaków. Odmówiła rozmowy z prasą.

Uznani za winnych

W maju sąd w Czeczenii skazał Karpiuka na 22,5 roku kolonii karnej, a Kłycha - na 20 lat.

Według rosyjskich śledczych Kłych i Karpiuk jako członkowie nacjonalistycznej organizacji Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe-Ukraińska Narodowa Samoobrona (UNA-UNSO) walczyli podczas pierwszej wojny w Czeczenii w latach 1994-95. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej twierdził, że obywatele Ukrainy walczyli po stronie rebeliantów przeciwko siłom rosyjskim w szeregach oddziału Wiking, którym dowodził radykalny nacjonalista ukraiński Ołeksandr Muzyczko, ps. Saszko Biłyj.

Komitet Śledczy twierdził również, że Karpiuk był snajperem oraz że wcześniej uczestniczył w konfliktach w Abchazji i Naddniestrzu.

Wymuszone zeznania

Obaj Ukraińcy zostali zatrzymani na terytorium Rosji w 2014 roku. Oskarżenia przeciwko nim opierały się na zeznaniach Ołeksandra Małofiejewa, innego domniemanego bojownika oddziału Wiking, odbywającego w Rosji karę 23 lat łagru, wymierzoną mu w 2009 roku przez sąd w Nowosybirsku za rozboje, których dopuścił się w tym regionie. Za udział w wojnie w Czeczenii Małofiejew został skazany we wrześniu na 24,5 roku kolonii karnej.

Kłych i Karpiuk złożyli także obciążające ich zeznania, które - jak twierdzili - wymuszono na nich torturami. W lutym obrońcy praw człowieka z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał uznali ich za więźniów politycznych.

W lutym br. obrońcy praw człowieka z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał uznali dwóch obywateli Ukrainy za więźniów politycznych. Memoriał zaznaczył m.in., że w toku wstępnego śledztwa Kłych i Karpiuk byli pozbawieni pomocy konsularnej i prawnej. Według obrońców praw człowieka akt oskarżenia zawierał błędy faktograficzne i całkowicie opierał się na zeznaniach Małofiejewa oraz zeznaniach oskarżonych, obciążających ich samych.

Sprawa nawigatorki

Nadija Sawczenko została w marcu skazana przez rosyjski sąd na 22 lata pozbawienia wolności. Sędziowie uznali ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici.

W maju Sawczenko została wymieniona na skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa.

Nadija Sawczenko odznaczona nagrodą Orła Jana Karskiego
Nadija Sawczenko odznaczona nagrodą Orła Jana Karskiegotvn24

Autor: tas,mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: