Sąd: Premier Pakistanu "niezdolny" do rządów

Świat


Sąd Najwyższy Pakistanu orzekł, że premier Yousuf Raza Gilani "jest niezdolny do sprawowania swych funkcji". W kwietniu SN uznał go za winnego obrazy wymiaru sprawiedliwości, gdy ten odmówił wznowienia postępowania korupcyjnego przeciwko prezydentowi.

Adwokat premiera, Fawad Chaudhry, protestował przeciw wyrokowi, twierdząc, że tylko parlament może odwołać szefa rządu. Sędziowie nie mieli jednak wątpliwości. - Od skazania 26 kwietnia Yousuf Raza Gilani został pozbawiony członkostwa w parlamencie. Przestaje on być równocześnie premierem rządu - oświadczył przewodniczący składu sędziowskiego Iftikhar Chaudhry. Jak dodał, "komisja wyborcza będzie musiała oficjalnie ogłosić fakt usunięcia z urzędu, a prezydent - podjąć kroki konieczne do zapewnienia ciągłości procesu demokratycznego", zwłaszcza wyboru nowego premiera.

Która władza będzie silniejsza

Gilani to pierwszy urzędujący premier w historii Pakistanu, skazany przez sąd. Od dwóch lat odmawia on wszczęcia postępowania korupcyjnego przeciw prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu, w tym wystąpienia do szwajcarskich władz o pomoc prawną. Premier argumentuje, że Zardari, współprzewodniczący rządzącej Pakistańskiej Partii Ludowej i jego sojusznik, korzysta z immunitetu jako głowa państwa. Jednak według wymiaru sprawiedliwości szefa państwa nie obejmuje już amnestia za domniemane nadużycia. Sąd Najwyższy anulował w 2009 r. dekret o amnestii z 2007 roku, uwalniającej Zardariego od zarzutu sprzeniewierzenia w latach 90-tych funduszy publicznych i przekazania ich na konta w Szwajcarii.

Autor: mk//gak/k / Źródło: PAP