Janusz Waluś zaatakowany w więzieniu

Autor:
akw/kab
Źródło:
Reuters
Materiał magazynu "Polska i świat" o Januszu Walusiu (2016)
Materiał magazynu "Polska i świat" o Januszu Walusiu (2016)
tvn24
tvn24Janusz Waluś. Materiał magazynu "Polska i Świat"

Janusz Waluś, odpowiedzialny za najgłośniejsze zabójstwo polityczne we współczesnej historii RPA, został zaatakowany w więzieniu. Polski imigrant spędził w południowoafrykańskim więzieniu niemal 30 lat za zabójstwo komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego. W tym miesiącu sąd zdecydował o jego warunkowym zwolnieniu.

W Wielką Sobotę, 10 kwietnia 1993 roku, Janusz Waluś zastrzelił w Johannesburgu jednego z najbardziej wpływowych przywódców czarnej większości Chrisa Haniego. Hani był przywódcą Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Było to morderstwo na zlecenie lidera Partii Konserwatywnej Clive'a Derby'ego-Lewisa. Waluś został zatrzymany przez policję godzinę po zamachu, przy aresztowaniu nie stawiał oporu.

Polski imigrant został skazany na karę śmierci, która jednak została zniesiona wraz z nastaniem rządów demokratycznych w RPA w 1994 roku, a jego wyrok zamieniono na dożywocie. W zeszłym tygodniu sąd w Republice Południowej Afryki zdecydował o warunkowym zwolnieniu Walusia.

Waluś zaatakowany w więzieniu

We wtorek Reuters przekazał, że 69-letni Waluś został pchnięty nożem w więzieniu. Według informacji agencji Departament Służb Więziennych przekazał, że stan Polaka jest stabilny, a medycy zapewniają mu niezbędną opiekę. Wiadomo, że Walusia zaatakował inny więzień.

Autor:akw/kab

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości