Rozmowy z Iranem o atomie "bardzo konstruktywne"


Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała o przeprowadzeniu "bardzo konstruktywnych" rozmów z Iranem na temat jego programu nuklearnego. Termin ponownego spotkania wyznaczono na 28 października. Szczegółów nie ujawniono.

Przedstawiciel strony irańskiej, ambasador przy MAEA Reza Nadżafi podkreślił, że celem jest osiągnięcie porozumienia "tak szybko, jak to będzie możliwe".

MAEA chce wznowić inspekcje w obiektach irańskich w związku z podejrzeniami, że Iran prowadzi prace nad bronią jądrową. Teheran konsekwentnie zaprzecza, podkreślając, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie pokojowy. Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zadeklarował w tym miesiącu rozszerzenie współpracy z MAEA; wyraził też optymizm w kwestii negocjacji z sześcioma mocarstwami (tzw. grupa 5+1, czyli stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) na temat programu nuklearnego Iranu, a jednocześnie powtórzył opinię prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, że kraj ten nie wyrzeknie się prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego. Grupa 5+1 żąda od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej.

Iran szykuje się do zmian?
Iran szykuje się do zmian?tvn24

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: