Najpierw Donbas, teraz Krym. Łatwiej o rosyjski paszport dla kolejnej grupy Ukraińców


Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę dekret nadający Ukraińcom zamieszkującym anektowany Krym prawo do otrzymania w uproszczonym trybie obywatelstwa rosyjskiego - w środę poinformował Kreml. Wcześniej podpisano już dekret o takich ułatwieniach dla mieszkańców kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Donbasu.

Nowy dekret wszedł w życie w dniu jego podpisania, czyli 1 maja.

Jak podała w środę agencja TASS, prawo do otrzymania obywatelstwa Rosji w trybie uproszczonym zyskują na mocy dekretu Ukraińcy urodzeni na Krymie, dla których był on miejscem stałego zamieszkania przed 18 marca 2014 roku. Chodzi więc o okres przed dokonaną przez Rosją w marcu 2014 roku aneksją półwyspu.

Ludzie ci, a także ich dzieci, małżonkowie i rodzice, zyskują prawo do składania wniosku o przyznanie obywatelstwa Rosji w trybie uproszczonym. Warunkiem jest to, aby będąc obywatelami Ukrainy nie posiadali oni obywatelstwa innego państwa.

Paszporty dla Donbasu

Podpisany w środę dekret jest rozszerzeniem listy obywateli innych państw, którym Moskwa przyznaje prawo do otrzymania rosyjskiego paszportu w trybie uproszczonym.

Wcześniej, na mocy dekretu z 24 kwietnia, na liście tej znaleźli się także mieszkańcy tzw. republik ludowych (donieckiej i ługańskiej), proklamowanych w ukraińskim Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

Na mocy tamtego dekretu ułatwienia przysługują obywatelom Ukrainy, których miejscem stałego zamieszkania przed kwietniem 2014 roku były obszary Donbasu kontrolowane obecnie przez separatystów.

Osoby te ponadto muszą posiadać zezwolenie na pobyt czasowy w Rosji bądź status uchodźcy, bądź też uczestniczyć w rosyjskim programie pomocy rodakom dobrowolnie przesiedlającym się do Rosji.

Dekret dotyczy również ich dzieci, małżonków i rodziców.

Opublikowana w środę lista osób, którym przysługuje uproszczony tryb ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo, obejmuje także mieszkańców Afganistanu, Iraku, Jemenu i Syrii, którzy urodzili się na terytorium Rosji w czasach istnienia Związku Radzieckiego.

Termin rozpatrzenia wniosków o przyznanie obywatelstwa Rosji składanych przez te kategorie osób nie powinien przekraczać trzech miesięcy.

Moskwa krytykowana za decyzję

Putin poinformował przed tygodniem, że Moskwa rozważa objęcie uproszczonym trybem przyznawania obywatelstwa wszystkich Ukraińców.

Tymczasem decyzja Moskwy o uproszczonym trybie przyznawania obywatelstwa dla obywateli Ukrainy z okupowanej części Donbasu spotkała się z ostrą krytyką, m.in. USA, Niemiec czy Unii Europejskiej. Strona ukraińska uznała, że to kontynuacja rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz ingerencji w jej sprawy wewnętrzne.

W późniejszych wypowiedziach Putin powołał się na to, że obywatelom Ukrainy swoje dokumenty wydawały dotąd inne państwa: Węgry, Rumunia i Polska. Polska nie przyznaje jednak obywatelstwa osobom o polskim pochodzeniu, a wydaje Kartę Polaka, która upoważnia do pewnych przywilejów w naszym kraju.

Autor: mm/tr/kwoj / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości