170 Rosjan zginęło, walcząc w szeregach Państwa Islamskiego


Marianna Koczubej, przewodnicząca Rady Konsultacyjno-Naukowej przy Centrum Antyterrorystycznym Wspólnoty Niepodległych Państw, przedstawiła dane dotyczące zaangażowania obywateli Rosji po stronie Państwa Islamskiego.

W rozmowie z rosyjską agencją TASS Marianna Koczubej podkreśliła, że w szeregach Państwa Islamskiego może walczyć od 800 do półtora tysiąca obywateli Federacji Rosyjskiej, a co najmniej 170 zginęło.

Przewodnicząca Rady Konsultacyjno-Naukowej przy Centrum Antyterrorystycznym Wspólnoty Niepodległych Państw oznajmiła też, że działalność zwolenników Państwa Islamskiego została wykryta i udaremniona w 23 regionach Rosji.

Lekarze i lingwiści

- W ubiegłym roku w Rosji zarejestrowano ponad 1,1 tys. przestępstw o charakterze terrorystycznym i ponad tysiąc o charakterze ekstremistycznym. Służby zapobiegły serii ataków terrorystycznych – powiedziała Marianna Koczubej.

W rozmowie z portalem lenta.ru przedstawiciele rosyjskie władz dodawali, że zwolennicy islamistów w Rosji rekrutują w szeregi terrorystów lekarzy, lingwistów, pracowników sektora naftowego oraz specjalistów w sferze technologii informacyjnej.

Deputowani Dumy proponują pozbawiać obywatelstwa Rosjan walczących w szeregach Państwa Islamskiego. Z podobną propozycją wystąpił także prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow.

Autor: tas\mtom / Źródło: TASS, lenta.ru

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości