Rosja poza Radą Praw Człowieka ONZ

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosja została w czwartek zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka - zdecydowało Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przedstawiciel Rosji Dmitrij Polanski w odpowiedzi oznajmił, że jego kraj podjął decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie.

- Zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka nie jest opcją, lecz obowiązkiem - mówił ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia, otwierając czwartkowe obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ dotyczące zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Przypomniał, że "Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa". Zachęcił przy tym państwa do głosowania za rezolucją.

93 państwa za, przeciwko 24

Przed godziną 18 Zgromadzenie Ogólne ONZ poddało wniosek pod głosowanie i zdecydowało o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka.

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowało 93 przedstawicieli państw.

Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka. Jak głosowały poszczególne państwa?twitter.com/UN_News_Centre

Przeciwko głosowały 24 państwa, w tym między innymi przedstawiciele Algierii, Białorusi, Chin, Wenezueli, Kuby, Iranu, Kazachstanu, Uzbekistanu, Wietnamu, Tadżykistanu, a także sama Rosja.

Od głosu wstrzymali się przedstawiciele 58 państw, w tym między innymi Brazylii, Kambodży, Gambii, Indii, Kenii, Meksyku, Kuwejtu, Singapuru, Pakistanu, Omanu, Senegalu i Tajlandii.

W reakcji na głosowanie przedstawiciel Rosji Dmitrij Polanski ogłosił, że uważa decyzję za nieuprawnioną i "upolitycznioną" oraz oznajmił, że Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie Praw Człowieka z dniem 7 kwietnia.

Wniosek o zawieszenie Rosji

Z wnioskiem o zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ wystąpiła w imieniu Waszyngtonu ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która nazwała przynależność Rosji do Rady Praw Człowieka "farsą".

Kraj należący do Rady Praw Człowieka może być z niej usunięty, jeśli opowiedzą się za tym dwie trzecie spośród 193 krajów członkowskich ONZ, a państwo to "systematycznie i poważnie łamie prawa człowieka".

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: