Świat

Rosja zażąda wyjaśnień od NATO. Reakcja na warszawski szczyt

Świat

[object Object]
Szczyt w Warszawie w dużej mierze poświęcony był działaniom RosjiTVN24 BiS
wideo 2/22

Sojusz Północnoatlantycki koncentruje swoje wysiłki na powstrzymywaniu nieistniejącego zagrożenia ze Wschodu - oświadczyło w niedzielę MSZ Rosji w pierwszej reakcji na decyzje szczytu NATO, który zakończył się w sobotę w Warszawie.

"Wbrew obiektywnym interesom podtrzymania pokoju i stabilności w Europie oraz konieczności zespolenia potencjałów wszystkich odpowiedzialnych graczy międzynarodowych w przeciwdziałaniu wyzwaniom realnym, a nie wymyślonym, Sojusz koncentruje swe wysiłki na powstrzymywaniu nieistniejącego zagrożenia ze Wschodu" - głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

Rosja pyta o plany NATO

MSZ w oświadczeniu przygotowanym przez rzeczniczkę resortu Marię Zacharową napisało także, że w czasie spotkania NATO-Rosja Moskwa będzie chciała usłyszeć "szczegółowe wyjaśnienia przedstawicieli Sojuszu o NAT-owskich wzmocnieniach na wszystkich 'azymutach'".

Jak wynika z komunikatu, Rosja chce również wyjaśnić na tym spotkaniu stanowisko NATO w kwestii inicjatywy fińskiego prezydenta Sauli Niinisto, dotyczącej zwiększenia bezpieczeństwa lotów nad Bałtykiem.

Zdaniem resortu spraw zagranicznych Rosji "nadal świadomie ignorowane" są zagrożenia dla systemu bezpieczeństwa euroatlantyckiego, które - jak utrzymuje MSZ - pojawiają się "w rezultacie celowych działań Waszyngtonu i Brukseli dotyczących zmiany istniejącej równowagi sił". W tym kontekście MSZ wymienia "intensywną realizację planów przeciwrakietowych USA-NATO w Europie".

"Uderzająca nierównowaga w umacnianiu flank NATO na tle bezprecedensowej skali niebezpieczeństwa, jakie pochodzi z kierunku południowego, świadczy o coraz bardziej oczywistym oderwaniu się bloku od aktualnych problemów dotyczących obrony i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli państw członkowskich NATO" - napisano w komunikacie.

Rosja "uważnie bada" szczytowe decyzje

MSZ oceniło, że dochodzi do coraz silniejszych prób "demonizowania Rosji", które mają na celu usprawiedliwienie kroków podejmowanych w sferze wojskowej.

Resort zaznaczył, że strona rosyjska "uważnie bada decyzje" warszawskiego szczytu.

Do spotkania Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów dojdzie 13 lipca w Brukseli. Ostatnie posiedzenie Rady, pomyślanej jako płaszczyzna konsultacji i współpracy, odbyło się w 2014 roku.

Autor: pk / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: