Rząd Rosji opracowuje program federalny, który między innymi koncentruje się na rozwoju technologii, umożliwiających wszczepianie czipów do ludzkiego mózgu. Celem, jak podał dziennik "Kommiersant, jest bezpośrednie przesyłanie informacji z urządzeń zewnętrznych.
Program "Mózg, zdrowie, inteligencja, innowacje" obejmuje również tworzenie sposobów zdalnego sterowania pojazdami i komputerami, które mają pomóc w podejmowaniu decyzji - przekazał we wtorkowej publikacji "Kommiersant". Opracowaniem projektu zajmie się grupa robocza, która powstała przy ministerstwie edukacji i nauki. Dokument został przygotowany przez Rosyjską Akademię Nauk wspólnie z Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym i zatwierdzony przez prezydenta Władimira Putina.
Autorzy dokumentu piszą o potrzebie budowania bazy naukowej dla technologii interfejsów "mózg-komputer" i masowej produkcji zaawansowanych prototypów. Planowane jest stworzenie interfejsów "człowiek-technologia" do sterowania złożonymi systemami (np. elektrowniami jądrowymi) zarówno bezpośrednio, jak i zdalnie, co ma umożliwić ludziom pracę w niedostępnych miejscach, gdzie jest wysoki poziom napromieniowania czy na przykład w kosmosie - podał "Kommiersant".
Diagnozowanie i leczenie chorób
Technologie "mózg - komputer" są od dawna opracowywane w Rosji do diagnozowania i leczenia chorób - mówił dziennikarzom Denis Kuleszow, szef moskiewskiego laboratorium Sensor-Tech. - Weźmy osoby po udarze. Na ich głowy zakładana jest specjalna czapka z elektrodami, z której sygnał przekazywany jest do egzoszkieletu: osoba wysyła do urządzenia myśl, że chce ścisnąć kulkę, a urządzenie ją ściska. Pomaga to szybciej przejść rehabilitację - dodał ekspert.
Najbardziej zaawansowanymi, jak stwierdził Kuleszow, są interfejsy wbudowane bezpośrednio w ludzki mózg. - Takie technologie pozwalają nie tylko przesyłać sygnał z nośnika, ale także przesyłać dane bezpośrednio do mózgu. Obecnie pracujemy nad systemem wszczepianym do mózgu niewidomych pacjentów, które będzie transmitować sygnał wideo do kory wzrokowej. Teraz testujemy elementy systemu na zwierzętach. W przyszłości taki neuroimplant pomoże osobom niewidomym dostrzec kontury i sylwetki obiektów - powiedział rozmówca "Kommiersanta".
Wartość programu "Mózg, zdrowie, inteligencja, innowacje" oszacowano na 54 miliardy rubli (blisko 3 mld zł). Termin realizacji - 2029 rok.
Źródło: Kommiersant
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock