Putin zatwierdził program "Mózg, zdrowie, inteligencja, innowacje"

Źródło:
Kommiersant
Czipy, które leczą. Przełomowe odkrycie naukowców
Czipy, które leczą. Przełomowe odkrycie naukowców
TVN24 BiS
Czipy, które leczą. Przełomowe odkrycie naukowcówTVN24 BiS

Rząd Rosji opracowuje program federalny, który między innymi koncentruje się na rozwoju technologii, umożliwiających wszczepianie czipów do ludzkiego mózgu. Celem, jak podał dziennik "Kommiersant, jest bezpośrednie przesyłanie informacji z urządzeń zewnętrznych.

Program "Mózg, zdrowie, inteligencja, innowacje" obejmuje również tworzenie sposobów zdalnego sterowania pojazdami i komputerami, które mają pomóc w podejmowaniu decyzji - przekazał we wtorkowej publikacji "Kommiersant". Opracowaniem projektu zajmie się grupa robocza, która powstała przy ministerstwie edukacji i nauki. Dokument został przygotowany przez Rosyjską Akademię Nauk wspólnie z Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym i zatwierdzony przez prezydenta Władimira Putina.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorzy dokumentu piszą o potrzebie budowania bazy naukowej dla technologii interfejsów "mózg-komputer" i masowej produkcji zaawansowanych prototypów. Planowane jest stworzenie interfejsów "człowiek-technologia" do sterowania złożonymi systemami (np. elektrowniami jądrowymi) zarówno bezpośrednio, jak i zdalnie, co ma umożliwić ludziom pracę w niedostępnych miejscach, gdzie jest wysoki poziom napromieniowania czy na przykład w kosmosie - podał "Kommiersant".

Diagnozowanie i leczenie chorób

Technologie "mózg - komputer" są od dawna opracowywane w Rosji do diagnozowania i leczenia chorób - mówił dziennikarzom Denis Kuleszow, szef moskiewskiego laboratorium Sensor-Tech. - Weźmy osoby po udarze. Na ich głowy zakładana jest specjalna czapka z elektrodami, z której sygnał przekazywany jest do egzoszkieletu: osoba wysyła do urządzenia myśl, że chce ścisnąć kulkę, a urządzenie ją ściska. Pomaga to szybciej przejść rehabilitację - dodał ekspert.

Najbardziej zaawansowanymi, jak stwierdził Kuleszow, są interfejsy wbudowane bezpośrednio w ludzki mózg. - Takie technologie pozwalają nie tylko przesyłać sygnał z nośnika, ale także przesyłać dane bezpośrednio do mózgu. Obecnie pracujemy nad systemem wszczepianym do mózgu niewidomych pacjentów, które będzie transmitować sygnał wideo do kory wzrokowej. Teraz testujemy elementy systemu na zwierzętach. W przyszłości taki neuroimplant pomoże osobom niewidomym dostrzec kontury i sylwetki obiektów - powiedział rozmówca "Kommiersanta".

Wartość programu "Mózg, zdrowie, inteligencja, innowacje" oszacowano na 54 miliardy rubli (blisko 3 mld zł). Termin realizacji - 2029 rok.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Kommiersant

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock