Premier Ukrainy Denys Szmyhal odpowiada na warunki postawione przez Władimira Putina

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział we wtorek, że żądania prezydenta Rosji Władimira Putina pod adresem Ukrainy, wśród których jest między innymi rezygnacja ze wstąpienia do NATO i demilitaryzacja, są niezgodne z wyborem ukraińskiego społeczeństwa.

Żądania prezydenta Rosji Władimira Putina są niezgodne z wyborem ukraińskiego społeczeństwa – powiedział we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal. - Dla niepodległej, suwerennej Ukrainy i dla mnie jako premiera naszego państwa jest to niemożliwe do spełnienia – powiedział Szmyhal, cytowany przez agencję informacyjna Interfax Ukraina.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Denys Szmyhal na naradzie z prezydentem Zełenskim president.gov.ua

Putin: porozumienia mińskie przestały istnieć

Wcześniej rosyjski prezydent oświadczył, że porozumienia mińskie, których celem było uregulowanie sytuacji w Donbasie, zostały "sprowadzone do zera", za co obarczył winą władze w Kijowie. Użył określenia, że porozumienia te zostały "zabite" i "przestały istnieć".

Putin naciskał jednocześnie na rozmowy władz ukraińskich z separatystami, co wymienił jako jeden z warunków unormowania relacji z Ukrainą. Według jego słów Ukraina powinna także "sama zrezygnować ze wstąpienia do NATO".

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

Jak dodał, Ukraina powinna również uznać głosowanie na Krymie z marca 2014 roku, które Rosja określa jako referendum i po którym nastąpiła rosyjska aneksja półwyspu.

Jako "najważniejszy punkt" w tych warunkach Władimir Putin wymienił "znaczny stopień demilitaryzacji obecnej Ukrainy". Oskarżał w tym kontekście kraje zachodnie o przekazywanie Ukrainie uzbrojenia.

Konflikt w DonbasiePAP

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości