Rosyjski sąd odrzucił apelację amerykańskiego reportera Evana Gershkovicha

Źródło:
PAP
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w Rosji (wideo archiwalne)
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w Rosji (wideo archiwalne)
Reuters
Evan Gershkovich to amerykański dziennikarz więziony w Rosji (wideo archiwalne)Reuters

Rosyjski sąd odrzucił apelację reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha w sprawie jego tymczasowego aresztowania pod zarzutem szpiegostwa. Na rozprawie obecna była amerykańska charge d'affaires Stephanie Holmes.

Rosyjski sąd odrzucił we wtorek apelację Evana Gershkovicha, przetrzymywanego w Rosji korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal", który kwestionował przedłużenie mu tymczasowego aresztu do końca czerwca. "Sąd apelacyjny postanowił pozostawić bez zmian postanowienie z 26 marca (sądu pierwszej instancji) o przedłużeniu środka zapobiegawczego (aresztu)" - oznajmił sędzia, cytowany przez agencję AFP.

CZYTAJ TEŻ: "Tutaj powinna być jego relacja". Pusta pierwsza strona "Wall Street Journal"

Jak relacjonuje francuska agencja, amerykański dziennikarz pojawił się w sali sądowej uśmiechnięty i został umieszczony w szklanej klatce, przeznaczonej dla oskarżonych. Pokazał kciuk w górę, odpowiadając w ten sposób jednemu z reporterów, który zapytał, jak się czuje. Podobnie jak podczas poprzednich przesłuchań, nie wydał żadnego oświadczenia dla prasy.

Na rozprawie obecna także była amerykańska charge d'affaires Stephanie Holmes, która również nie komentowała decyzji sądu.

Zatrzymanie Gershkovicha w Rosji

32-letni Gershkovich, syn emigrantów z ZSRR, został zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) 29 marca 2023 roku w kawiarni w Jekaterynburgu. Postawiono mu zarzut szpiegostwa, choć nie przedstawiono publicznie żadnych dowodów.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówił, że dziennikarz otrzymywał poufne informacje, choć przyznał, że "nie wie, dla kogo pracował". Strona amerykańska ocenia areszt Gershkovicha jako "niesłuszny", a zarzuty wobec niego za sfingowane i umotywowane politycznie.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP