Wspólne ćwiczenia okrętów wojennych Rosji, Iranu i Chin

Źródło:
Reuters, RIA Nowosti
Wspólne patrole okrętów Rosji i Chin na Pacyfiku
Wspólne patrole okrętów Rosji i Chin na Pacyfiku
Ministerstwo Obrony Rosji
Wspólne patrole okrętów Rosji i Chin na PacyfikuMinisterstwo Obrony Rosji

Rosja, Iran i Chiny przeprowadzą wspólne ćwiczenia - poinformowała służba prasowa rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego. Odbędą się w Zatoce Perskiej. Celem - jak podała agencja RIA Nowosti - jest "wypracowanie działań zapewniających bezpieczeństwo żeglugi międzynarodowej oraz walka z piratami morskimi".

Rosyjskie media nie precyzują, kiedy odbędą się ćwiczenia. Przypomniały jedynie, że w irańskim porcie Czabahar zakotwiczyła grupa okrętów Floty Oceanu Spokojnego, w tym krążownik rakietowy Wariag i niszczyciel rakietowy Admirał Tribuc.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Uzupełnienie żywności, wody i paliwa

"W irańskim porcie oficjalna delegacja marynarki wojennej Rosji weźmie udział w konferencji dotyczącej wspólnych ćwiczeń okrętów wojennych Rosji, Iranu i Chin. Ponadto rosyjskie okręty uzupełnią zapasy żywności, wody i paliwa" - poinformowała we wtorek agencja RIA Nowosti.

Wcześniej ambasador Rosji w Teheranie Lewan Dżagarian powiedział, że ćwiczenia odbędą się w Zatoce Perskiej, a ich "głównym zadaniem jest wypracowanie działań zapewniających bezpieczeństwo żeglugi międzynarodowej oraz walka z piratami morskimi".

"Chiny i Iran to niejedyne kraje, z którymi Rosja przeprowadza manewry. Od 10 do 20 lutego odbędą się wspólne ćwiczenia z Białorusią Związkowa Stanowczość-2022" - przypomniał dziennik "Izwestia".

Według wiceministra obrony Federacji Rosyjskiej Aleksandra Fomina w trakcie ćwiczeń planowane są działania "wzmacniające ochronę granicy państwowej, zapobiegające przedostawaniu się uzbrojonych grup napastników, a także blokujące kanały dostaw broni i amunicji".

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: Reuters, RIA Nowosti