Niezależni eksperci rosyjscy: zespół Trumpa realizuje punkt po punkcie ultimatum Putina

Źródło:
PAP
Amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie bez udziału Ukrainy i Unii Europejskiej
Amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie bez udziału Ukrainy i Unii EuropejskiejJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie bez udziału Ukrainy i Unii EuropejskiejJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Eksperci z projektu Re: Russia, założonego przez niezależnego rosyjskiego politologa Kiriłła Rogowa, twierdzą, że amerykańska delegacja na rozmowach w Rijadzie z przedstawicielami władz Rosji poniosła druzgocącą klęskę, choć przedstawia ją jako sukces. Zespół Trumpa realizuje punkt po punkcie ultimatum Putina, a lista możliwych ustępstw i "marchewek" już prawie została wyczerpana - zwrócono uwagę.

"Wachlarz ustępstw zaproponowanych przez zespół Trumpa Putinowi zaskakuje i robi się coraz większy z każdym dniem" - czytamy w opinii ekspertów założonego przez niezależnego rosyjskiego politologa Kiriłła Rogowa projektu Re: Russia.

Jak piszą, "zespół Trumpa realizuje punkt po punkcie ultimatum Putina, a lista możliwych ustępstw i 'marchewek' już prawie została wyczerpana". Kreml z kolei nie ogłosił publicznie żadnych kroków w odpowiedzi na nie, lecz już w Rijadzie zapowiedział, że nie zaakceptuje obecności żadnych wojsk z krajów należących do NATO na terytorium Ukrainy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozmowy USA-Rosja. Cztery kluczowe ustalenia po spotkaniu w Rijadzie

Eksperci zwrócili uwagę, że dla nowej administracji USA priorytetowe są interesy partyjne i kwestie ideowe. Oceniono też, że nadzieja Trumpa na wbicie klina między Rosję i Chiny wydaje się nie do spełnienia ze względu na uzależnienie handlowe Moskwy od Pekinu.

Spotkanie przedstawicieli USA i Rosji w Rijadzie w Arabii SaudyjskiejEvelyn Hockstein / Reuters / Forum

Trump i jego otoczenie operują fikcyjnymi zagrożeniami, projektami i liczbami, które dają im popularność w mediach społecznościowych, ale nie rozbiją wrażenia na Rosji ani na Chinach.

"Nawet jeśli zagwarantowanie niepodległości Ukrainy i obrona Europy nie są celami administracji Trumpa, nic na razie nie wskazuje na to, by udało się jej osiągnąć swoje cele" - czytamy. Według ośrodka w wyniku działań zespołu Trumpa swoje cele udaje się osiągnąć natomiast Putinowi.

Rozmowy z Kremlem przypominają nieudane negocjacje z Koreą Północną

Trump jest gotowy, by brać się za rozwiązywanie konfliktów, które wydają się nie do rozwiązania, ale ten entuzjazm ma też drugą stronę: prezydent nie chce zagłębiać się w szczegóły i szybko traci zainteresowanie danym problemem, jeśli nie udaje się go rozwiązać od razu - napisał ekspert Michaił Korostikow.

Obecne rozmowy z Kremlem przypominają nieudane negocjacje z Koreą Północną. o potencjalne jądrowym i negocjacje z talibami, które doprowadziły do wyjścia Amerykanów z Afganistanu na początku prezydentury Joe Bidena.

Według danych zachodnich wywiadów Kreml nie zmienił celów, jakie chce osiągnąć w Ukrainie, tj. wciąż dąży do pełnego podporządkowania sobie tego kraju. Proces negocjacyjny Rosja postrzega jako korzystną pauzę, która pozwoli jej na wzmocnienie swoich pozycji.

Re: Russia to platforma ekspercka założona w połowie 2022 roku przez niezależnego rosyjskiego politologa Kiriłła Rogowa. Projekt potępia wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Autorka/Autor:asty/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Evelyn Hockstein / Reuters / Forum