Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Źródło:
PAP
Sikorski ogłosił restrykcje dla rosyjskich dyplomatów
Sikorski ogłosił restrykcje dla rosyjskich dyplomatów TVN24
wideo 2/2
Sikorski ogłosił restrykcje dla rosyjskich dyplomatów TVN24

Rosyjski resort spraw zagranicznych zapowiedział w czwartek, że "podejmie kroki odwetowe" w stosunku do ambasady RP w Moskwie i konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu. Ma to być odpowiedź na restrykcje dotyczące zasad przemieszczania się dyplomatów rosyjskich na terytorium Polski.

- Rosja podejmie kroki odwetowe wobec ambasady polskiej w Moskwie i konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu - oznajmiła w czwartek rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa.

MSZ RosjiShutterstock

Według jej słów, 28 maja ambasada Rosji w Warszawie otrzymała notę, z której wynika, że począwszy od 1 czerwca strona rosyjska powinna zawczasu informować polskie MSZ o planach wyjazdu pracowników rosyjskich placówek dyplomatycznych poza granice województw, w których mieszczą się te placówki. Wymóg ten nie obejmuje ambasadora, konsulów generalnych i szefa wydziału konsularnego ambasady.

Czytaj więcej: Sikorski ogłosił restrykcje dla rosyjskich dyplomatów

Zacharowa powiedziała, że w nocie mowa jest o zgłaszaniu zawczasu nazwisk podróżujących osób, terminu, celu i trasy ich wyjazdu, a także danych o środkach transportu. Wymóg dotyczy pracowników ambasady rosyjskiej w Warszawie i konsulatów generalnych w: Gdańsku, Krakowie i Poznaniu

Autorka/Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock