Córka mentora i przyjaciela Putina po kilkunastu dniach "wróciła do kraju"

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP
Ksenia Sobczak na nagraniach z 2017 roku, gdy ubiegała się o fotel prezydenta
Ksenia Sobczak na nagraniach z 2017 roku, gdy ubiegała się o fotel prezydentaArchiwum Reuters
wideo 2/2
Archiwum ReutersKsenia Sobczak na nagraniach z 2017 roku, gdy ubiegała się o fotel prezydenta

Ksenia Sobczak, dziennikarka, celebrytka i córka mentora i przyjaciela Putina, która kilkanaście dni temu uciekła z Rosji w obawie przed aresztowaniem, wróciła do kraju - przekazała rosyjska redakcja Radia Swoboda.

Ksenia Sobczak wyjechała 26 października z Rosji na Litwę, posługując się izraelskim paszportem. Portal Meduza informował wtedy, że miała być zatrzymana przez organy ścigania na lotnisku Wnukowo, skąd początkowo zamierzała opuścić Rosję. Powodem tego miało być aresztowanie Kiryła Suchanowa, dyrektora handlowego Ostorożno Media, którym celebrytka zarządza, w związku z zarzutami oszustwa. W ramach tego postępowania przeszukano jej podmoskiewski dom.

Ksenia Sobczak na zdjęciu z 2021 rokuShutterstock

Ojcem Kseni Sobczak był Anatolij Sobczak, demokratyczny polityk i reformator, protektor Władimira Putina, który u jego boku rozpoczął karierę polityczną. W 1991 roku Putin został doradcą Sobczaka, ówczesnego mera Petersburga. Szybko zasłużył sobie na miano szarej eminencji w petersburskim magistracie, zyskując coraz większy wpływ na lokalną administrację. W merostwie późniejszy prezydent był odpowiedzialny za kontakty z zagranicą, a w 1994 roku został pierwszym zastępcą mera.

Putin swego czasu nazwał zmarłego w lipcu 2000 roku Sobczaka swoim nauczycielem i przyjacielem. Jest ojcem chrzestnym Kseni Sobczak. Jej matką jest deputowana do Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) Ludmiła Narusowa.

Ona sama startowała w 2018 roku - bez powodzenia - w wyborach prezydenckich, w których uzyskała niewiele ponad 1 procent głosów.

>> Sylwetka Kseni Sobczak opisana w 2017 roku w Magazynie TVN24: Koń trojański Putina, czyli "Paris Hilton" na Kremlu

Powrotu Sobczak do kraju nie skomentowała ani ona sama, ani jej adwokat, który powiedział tylko, że jego mocodawczyni nie jest formalnie o nic podejrzewana, a na postanowienie o przeszukaniu jej domu zostanie złożone zażalenie.

CZYTAJ TAKŻE: Ałła Pugaczowa, "prawdopodobnie najbardziej znana kobieta Rosji", jest w Izraelu

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości