Projekt ustawy przewidujący kary za rozpowszechnianie w internecie materiałów znieważających organy władzy państwowej wnieśli w środę do niższej izby parlamentu rosyjscy deputowani. Projekt przewiduje za takie wykroczenia kary grzywny bądź aresztu administracyjnego.
Według złożonej propozycji publikacje znieważające władze zostałyby zrównane z wykroczeniem, jakim jest drobne chuligaństwo. Grozi ono grzywną w wysokości od tysiąca do pięciu tysięcy rubli (ok. 60-300 złotych) bądź karą aresztu do 15 dni.
Zakaz publikowania w mediach
Jednym z inicjatorów projektu ustawy jest Andriej Kliszas, szef komisji ustawodawstwa konstytucyjnego w Radzie Federacji, wyższej izbie parlamentu.
Kliszas wskazał w uzasadnieniu projektu, że rosyjskie prawo przewiduje odpowiedzialność administracyjną i karną za wyrażanie w miejscach publicznych jawnego braku szacunku dla społeczeństwa, a także za znieważanie symboli państwowych i przedstawicieli władz.
- Nie ma wątpliwości, że internet jest przestrzenią publiczną. W niej także powinno się przestrzegać zasad dopuszczalnego zachowania, których celem jest zapewnienie porządku publicznego i szacunku dla społeczeństwa i instytucji państwowych - argumentują autorzy projektu.
Zakaz "nierzetelnych informacji"
Parlamentarzyści wnieśli w środę również drugi projekt związany z mediami i internetem. Zaproponowali zakazanie publikowania w mediach i w sieci informacji nierzetelnych o znaczeniu społecznym. Chodzi o informacje "nierzetelne i mające znaczenie społeczne, a rozpowszechniane jako pewne", które "tworzą zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa społecznego i funkcjonowania infrastruktury".
Zakaz oznaczałby, że rozpowszechniane w sieci informacje uznane na nierzetelne i stwarzające zagrożenie społeczne, byłyby umieszczane na "czarnej liście" zakazanych w Rosji materiałów. Obecnie na tej liście znajdują się głównie materiały o treści ekstremistycznej. Ich rozpowszechnianie w internecie jest zabronione.
Zgodnie z projektem ustawy za rozpowszechnianie w mediach bądź internecie tego rodzaju nierzetelnych informacji obywatele byliby karani grzywną w wysokości do pięciu tysięcy rubli (300 zł). Surowsza kara groziłaby firmom - maksymalna grzywna wyniosłaby milion rubli (ok. 57 tysięcy zł).
W uzasadnieniu tego projektu Kliszas odwołał się do doświadczenia Komisji Europejskiej i jej prac nad strategią zwalczania w Unii Europejskiej dezinformacji w internecie. Rosyjski parlamentarzysta zaproponował, by rozpowszechnianie nierzetelnych informacji uznać za nadużycie swobody masowego przekazu. Jego zdaniem zastosować należy podobne mechanizmy, jak wobec informacji z wezwaniami do masowych zamieszek czy do działalności ekstremistycznej.
Krytyka projektu
Pierwsze reakcje na oba projekty ustaw są negatywne. Obrońca praw człowieka Aleksandr Wierchowski, który zasiada w Radzie ds. Praw Człowieka przy prezydencie Rosji, nazwał pomysł karania za znieważanie władz w internecie absurdalnym. Ocenił, że jeśli podobna ustawa zostanie przyjęta, to grzywny będą mieć charakter masowy. Jego zdaniem grzywny nie skłonią obywateli, by grzeczniej wyrażali się o przedstawicielach władz.
Szef Rady ds. Praw Człowieka Michaił Fiedotow powiedział, że jeśli projekt ustawy o nierzetelnych informacjach zostanie przyjęty w zaproponowanym kształcie, to będzie można te przepisy zastosować nawet przy prognozie pogody.
Duma Państwowa przyjęła we wrześniu w trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego wprowadzające odpowiedzialność karną wobec osób, które już raz zostały pociągnięte do odpowiedzialności za niesprostowanie fałszywych informacji i mimo to nie zastosowały się do żądania sprostowania. Za takie przestępstwo groziłyby kary grzywny bądź robót przymusowych, ale możliwe będzie także pozbawienie wolności.
Autor: asty / Źródło: PAP