Świat

Rosja jak wielki poligon, sztab rzuca liczbami. Ponad 80 tys. żołnierzy, 220 samolotów

Świat

mil.ruW ćwiczeniach uczestniczy już ponad 80 tys. żołnierzy

Ponad 80 tys. rosyjskich żołnierzy uczestniczy w manewrach wojskowych na wielką skalę w czterech zakątkach Rosji - poinformował w czwartek rosyjski sztab generalny. W demonstracji siły biorą udział okręty, obrona przeciwlotnicza i bombowce strategiczne.

- Liczba zaangażowanych żołnierzy wynosi już 80 tys., a liczba samolotów wzrosła do 220 - powiedział szef sztabu Walerij Gierasimow.

Wielkie ćwiczenia

W ubiegłym tygodniu rosyjska armia rozpoczęła rozmieszczanie 8 tys. artylerzystów na Krymie, zaanektowanym w marcu 2014 roku, i na południowym zachodzie, w pobliżu granicy z Ukrainą.

W poniedziałek resort obrony Federacji Rosyjskiej (FR) poinformował o rozpoczęciu manewrów Floty Północnej i sił powietrzno-desantowych, w ramach których zostaną one postawione w stan pełnej gotowości bojowej.

W pięciodniowych ćwiczeniach w Arktyce uczestniczy prawie 40 tys. żołnierzy, 41 okrętów nawodnych i 15 podwodnych. Przytoczony przez RIA-Nowosti rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oświadczył, że nowe wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji zmusiły ją do dalszego zwiększenia potencjału wojskowego.

Przegrupowania w różnych kierunkach

Natomiast we wtorek ministerstwo obrony poinformowało, że w ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeprowadzone zostanie zakrojone na dużą skalę przegrupowanie wojsk na kierunkach zachodnim, północnym i południowym.

Według resortu obrony ponad 3 tys. żołnierzy zostały przegrupowane na Sachalin na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Zainstalowano tam także baterie pocisków przeciwlotniczych.

W Buriacji (republika w południowej części Syberii Wschodniej) oddziały sił powietrznych szkolą się w "praktycznej odpowiedzi na wojnę elektroniczną" - poinformowali przedstawiciele armii.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości