Rosja ma problem z realizacją kontraktów na sprzedaż broni

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Wojna w Ukrainie znacznie ograniczyła Rosji możliwość eksportowania broni, co pozbawia jej budżet istotnych dochodów i utrudnia Kremlowi prowadzenie polityki zagranicznej w Afryce za pomocą strategicznych transakcji - ocenili anonimowi przedstawiciele wywiadu USA, z którymi rozmawiał magazyn "Foreign Policy".

Według przedstawicieli wywiadu i sił zbrojnych USA, którzy rozmawiali z magazynem "Foreign Policy" pod warunkiem zachowania anonimowości, Rosja ma teraz spory problem z realizacją kontraktów na sprzedaż broni.

W wielu krajach Afryki pracują rosyjscy instruktorzy wojskowi, których zadaniem jest też promowanie sprzedaży rosyjskich śmigłowców i innego sprzętu bojowego, a Rosja ma długą historię dostarczania śmigłowców afrykańskim klientom - podał "FP".

"Znaczący element rosyjskiej polityki zagranicznej"

Polityka Kremla koncentruje się na zapewnieniu Rosji dostępu do afrykańskich bogactw naturalnych, Moskwa planowała też utworzenie w Sudanie pierwszej bazy morskiej w Afryce, w Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Kilka dni temu "FP" napisał, powołując się na amerykański wywiad, że Sudan odrzucił tę propozycję.

Sprzedaż broni do Afryki jest "znaczącym elementem rosyjskiej polityki zagranicznej" - wyjaśnił w rozmowie z "FP" ekspert think tanku CNA Samuel Bendett.

"Moskwa będzie próbowała pozostać wiarygodnym dostawcą broni, ale musi jednocześnie dostarczać broń na front ukraiński i radzić sobie z utrudnieniami w produkcji, wynikającymi z nałożenia na Rosję sankcji" - stwierdził Bendett.

Ekspert Rand Corporation John Parachini zwrócił uwagę, że trudności ze sprzedażą sprzętu wojskowego zagrażają też ciągłości produkcji, ponieważ bez ważnych klientów Rosja nie jest w stanie finansować prac nad rozwojem broni nowych generacji. 

Zaślepka materiału TVN24GO
Tej wojny nie da się wygrać. Już o tym wiedzą
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości