Rosalynn Carter nie żyje

Autor:
kz/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters, bbc.com
Ron Galella Collection/Getty ImagesRosalynn Carter

Rosalynn Carter, była pierwsza dama USA, nie żyje. Jako poinformowało w oświadczeniu Centrum Cartera, żona byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera zmarła w swoim domu w Plains w stanie Georgia, u boku rodziny. Miała 96 lat.

"Rosalynn była moją równorzędną partnerką we wszystkim, co kiedykolwiek osiągnąłem. Dawała mi cenne rady i słowa zachęty kiedy ich potrzebowałem. Dopóki Rosalynn była na świecie, zawsze wiedziałem, że ktoś mnie kocha i wspiera" - napisał Jimmy Carter w opublikowanym oświadczeniu.

Zdiagnozowana demencja

Rosalynn Carter i Jimmy Carter, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1977-1981, pobrali się w 1946 roku. W lipcu obchodzili 77. rocznicę ślubu.

- Poślubienie Rosalynn było najlepszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiłem - powiedział Jimmy Carter w jednym z wywiadów w 2015 roku. - To szczyt mojego życia - dodał.

Rosalynn Carter była objęta domową opieką hospicyjną. W maju zdiagnozowano u niej demencję. W ostatnich miesiącach jej stan zdrowia stale się pogarszał.

Rosalynn Carter i Jimmy Carter. Rok 2010EPA/MICHAEL REYNOLDS

Rosalynn Carter - sylwetka

Urodziła się jako Eleanor Rosalynn Smith 18 sierpnia 1927 roku. Z Jimmym Carterem mieli czworo dzieci, 11 wnuków i 14 prawnuków. Była najbliższą doradczynią męża podczas jego kadencji prezydenckiej i później kiedy poświęcił się działalności humanitarnej. Doradcy prezydenta mówili często nieoficjalnie, że jest "współprezydentem". W odróżnieniu od wielu poprzednich Pierwszych Dam, Rosalynn Carter brała udział w posiedzeniach gabinetu, wypowiadała się na temat wielu kontrowersyjnych problemów i reprezentowała męża podczas podróży zagranicznych. 99-letni obecnie Jimmy Carter jest najdłużej żyjącym byłym prezydentem USA i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Od lutego jest otoczony opieką paliatywną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters, bbc.com

Źródło zdjęcia głównego: Ron Galella Collection/Getty Images

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP