Odwołane posiedzenie rządów Niemiec i Izraela. Reuters: Berlin sfrustrowany


Zaplanowane na maj wspólne posiedzenie rządów Niemiec i Izraela zostało odwołane z powodu rosnącej frustracji władz w Berlinie żydowskim osadnictwem na Zachodnim Brzegu Jordanu - pisze agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła w niemieckiej stolicy.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem rzecznika rządu Niemiec obie strony wspólnie zadecydowały o "przełożeniu" corocznego spotkania na przyszły rok z powodu napiętego grafiku związanego z przewodnictwem RFN w G20. Stanowisko to potwierdził rzecznik MSZ Izraela.

Jednak anonimowe źródła w niemieckich władzach poinformowały agencję Reutera, że prawdziwym powodem odwołania posiedzenia był fakt, iż stanowiska obu rządów w kwestii sytuacji na Bliskim Wschodzie są zbyt rozbieżne, by rozmowy takie miały sens. - Nasze kontakty są całkowicie ograniczone - mówiło źródło Reutera. - Praktycznie zrezygnowaliśmy z prób czynienia postępów [w relacjach - red.] w obecnej sytuacji - dodało.

Zamrożone negocjacje z Palestyńczykami

Reuters przypomina, że dla niemieckich władz od drugiej wojny światowej bliskie relacje z Izraelem to jeden z podstawowych priorytetów. Jednak stosunki te osłabły w ostatnich latach, ponieważ Niemcy zakwestionowały zaangażowanie premiera Izraela Benjamina Netanjahu na rzecz dwupaństwowego rozwiązania izraelsko-palestyńskiego konfliktu.

Według agencji, wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA zdawała się zachęcać Netanjahu do przyspieszenia budowy żydowskich osiedli na terytoriach palestyńskich, co Niemcy, jak i wiele innych państw zachodnich, traktują jako przeszkodę dla wznowienia negocjacji z Palestyńczykami, zamrożonych od ponad dwóch lat.

Rosnąca liczba osiedli

Na Zachodnim Brzegu Jordanu Izrael wybudował już ok. 120 osiedli. Mieszka tam ok. 350 tys. żydowskich osadników, a kolejne 200 tys. - w Jerozolimie Wschodniej. Od zaprzysiężenia Donalda Trumpa 20 stycznia rząd Netanjahu ogłosił plany budowy w sumie ponad 6 tys. nowych domów.

Jednak w piątek prezydent USA oświadczył, że nie sądzi, by rozbudowa żydowskich osiedli "była dobra dla pokoju". Była to jego najbardziej wyraźna deklaracja w tej sprawie od oficjalnego rozpoczęcia kadencji.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP,Reuters