"Armia i jej milicje całkowicie okrążyły Darę"


Syryjska armia i związane z nimi siły okrążyły w poniedziałek enklawę rebeliantów w mieście Dara na południowym zachodzie Syrii i są gotowe do przejęcia całkowitej kontroli nad tym miastem - podała agencja Reutera powołując się na rebeliantów.

Rzecznik opozycji w Darze, Abu Szaima, powiedział, że kilka tysięcy osób zostało otoczonych przed formalną ewakuacją rebeliantów przeciwnych porozumieniu wypracowanemu przez Rosję.

"Armia i jej milicje całkowicie okrążyły Darę" - powiedział Reutersowi rzecznik rebeliantów.

"Nie ufamy Rosjanom ani reżimowi"

W piątek rosyjscy negocjatorzy prowadzący w imieniu rządu Syrii rokowania ze zbrojną opozycją syryjską w prowincji Dara zdołali skłonić ją do zaakceptowania porozumienia o złożeniu broni. Oznacza ono poddanie się przeciwników rządu Baszara el-Asada na południu kraju.

Rosjanie uzyskali de facto ostateczną kapitulację sił syryjskiej opozycji zbrojnej w jednym z ostatnich regionów kraju pozostających dotychczas pod częściową kontrolą bojowników.

Rebelianci, którzy nie są gotowi zawrzeć rozejmu z armią rządową, muszą najpierw uzyskać możliwość ewakuacji na tereny kontrolowane przez opozycję w północnej Syrii, a następnie mają złożyć broń - informuje Reuters.

- Jest wiele obaw, nie ufamy Rosjanom ani reżimowi (Asada - red.) - oświadczył rzecznik rebeliantów.

Armia rządowa i sprzymierzone z nią milicje odniosły strategiczne zwycięstwo po opanowaniu przejścia granicznego w miejscowości Nasib na granicy syryjsko-jordańskiej, najważniejszego szlaku handlowego, który rebelianci utrzymywali przez trzy lata.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: