Rada Europy: Wielki Głód nie był ludobójswem

 
Podczas Wielkiego Głodu zginęła prawie 1/3 ukraińskich dzieciwikipedia.org

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy odrzuciło, wbrew oczekiwaniom wielu Ukraińców, wniosek, by Wielki Głód nazwać ludobójstwem. Ograniczono się do zapisu o "masowym głodzie" początku lat 30. w byłym ZSRR.

Za uznaniem Wielkiego Głodu za ludobójstwo na narodzie ukraińskim głosowało 21 deputowanych, a 55 było przeciw. Sprawozdawcą w tej sprawie w Zgromadzeniu był jego obecny przewodniczący, Turek Mevlut Cavusoglu. Polityk ten "wchodzi do grupy Europejscy Demokraci, znajdującej się w strefie wpływu Rosjan" - podkreśliła gazeta internetowa "Ukrainska Prawda", opisująca dzisiejszą decyzję.

Prezydent Ukrainy: To nie ludobójstwo

Dzień wcześniej, we wtorek, wizytę w Strasburgu złożył prorosyjski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Z trybuny Zgromadzenia Parlamentarnego RE oświadczył, że Wielki Głód z lat 30. na Ukrainie nie może być uznany za ludobójstwo, gdyż Ukraińcy jako naród nie byli celem akcji, która doprowadziła do śmierci milionów ludzi.

Podkreślił, że głód był "wspólną tragedią" wszystkich mieszkańców Związku Radzieckiego z okresu rządów Józefa Stalina. Podobne słowa zawarto w uchwalonej w środę rezolucji ZG Rady Europy.

Stanowisko Janukowycza stoi w całkowitej sprzeczności ze stanowiskiem jego poprzednika, prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenki, który był głównym rzecznikiem przywrócenia pamięci o Wielkim Głodzie.

25 tys. ofiar dziennie

Po przewrocie bolszewickim przez Ukrainę przetoczyły się trzy fale głodu: z początku lat 20., z lat 1946-47 i najtragiczniejszy w skutkach - Wielki Głód z lat 1932-33. W najgorszym okresie Wielkiego Głodu umierało do 25 tys. ludzi dziennie. Pustoszały całe wsie, dochodziło do przypadków kanibalizmu. Szczególnie cierpiały dzieci. Ocenia się, że życie straciła jedna trzecia z nich.

Klęska głodu nastąpiła w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR nieprzerwanie eksportował ogromne ilości zboża. Powodem było konfiskowanie z początku zapasów zbożowych, a potem w ogóle całej żywności.

Historycy uważają, że głód, który doprowadził do likwidacji chłopstwa jako grupy społecznej, miał na celu złamanie oporu wobec kolektywizacji, który na Ukrainie był największy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org