Rada Arktyczna bez udziału Rosji wznowi część prac

Źródło:
PAP
Rada Arktyczna wznawia prace. Wideo archiwalne
Rada Arktyczna wznawia prace. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Rada Arktyczna wznawia prace. Wideo archiwalneReuters Archive

Po inwazji Rosji na Ukrainę zawiesiliśmy działania w ramach Rady Arktycznej, teraz częściowo wznowimy współpracę w tym formacie, ale bez Rosji – poinformowały kraje członkowskie w środę we wspólnym oświadczeniu.

"Zamierzamy w ograniczony sposób wznowić nasze prace w formacie Rady Arktycznej, w projektach, które nie zakładają udziału Federacji Rosyjskiej" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa spraw zagranicznych Islandii.

Dodano, że będzie to aktywność wiążąca się między innymi z działaniami na rzecz rdzennych ludów Arktyki.

Gmach Rady ArktycznejReuters Archive

Rada Arktyczna została powołana w 1996 roku przez osiem państw: Danię, Finlandię, Islandię, Kanadę, Norwegię, Rosję, Szwecję i USA. Prace organizacji skupiają się na tematach dotyczących zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, prowadzenia badań naukowych, monitorowania zmian klimatu i pomocy rdzennej ludności regionu.

3 marca wszystkie kraje założycielskie poza Rosją wycofały się z prac Rady w reakcji na "rażące naruszenie opartych na prawie międzynarodowym zasad suwerenności i integralności terytorialnej" przez ten kraj - przypomniano w oświadczeniu.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Tagi:
Raporty: