Putin oskarża i zwołuje naradę ws. Krymu

W sierpniu FSB również oskarżyła Ukraińców o przygotowywanie zamachów na Krymie
W sierpniu FSB również oskarżyła Ukraińców o przygotowywanie zamachów na Krymie
Fakty z zagranicy
FSB Rosji twierdzi, że wywiad ukraiński miał przygotowywać ataki terrorystyczne na Krymie (materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS z 10 sierpnia)Fakty z zagranicy

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z członkami rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa w sprawie Krymu. Na posiedzeniu omawiano dalsze działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców półwyspu oraz kluczowych obiektów infrastruktury - poinformowała służba prasowa Kremla.

"Szczegółowo omawiane były środki bezpieczeństwa antyterrorystycznego na granicy lądowej, w akwenie morskim oraz w przestrzeni powietrznej Krymu" - poinformowała służba prasowa.

Według wydanego przez Kreml komunikatu Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zajęła się tymi kwestiami "w związku z zapobieżeniem przez rosyjskie służby specjalne aktowi terrorystycznemu na półwyspie".

W naradzie uczestniczyli m.in. premier Dmitrij Miedwiediew, ministrowie spraw wewnętrznych, zagranicznych i obrony Rosji oraz szefowie służb specjalnych - Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR).

Rada Bezpieczeństwa omówiła też rezultaty niedawnych spotkań Putina z prezydentami Armenii i Turcji oraz trójstronnych rozmów Rosja-Azerbejdżan-Iran na szczeblu szefów państw.

Oskarżenia strony rosyjskiej

FSB w środę oskarżyła Ukrainę o zbrojne wtargnięcie na Krym. Służba utrzymuje, że doszło do dwóch incydentów zbrojnych, w których brali udział agenci wywiadu wojskowego Ukrainy. Strona ukraińska zaprzecza oskarżeniom.

Według źródeł, które cytuje w czwartek dziennik "Kommiersant", w nocy z 6 na 7 sierpnia siedmioosobowa grupa dywersyjna została przerzucona w rejon Armiańska. Ludziom tym, jak pisze dziennik, udało się zaminować posterunki graniczne, jednak grupa została wykryta przez siły specjalne FSB. "Wywiązała się strzelanina, w której zginął oficer FSB oraz dwaj domniemani agenci ukraińscy. Pięciu pozostałych pojmano" - pisze "Kommiersant".

Cel działań

Strona rosyjska twierdzi, że drugą grupę dywersyjną, która miała przerzucić na Krym materiały wybuchowe i ukryć je na terytorium półwyspu, wykryto w nocy z 7 na 8 sierpnia. Tu również doszło do wymiany ognia, w której zginął rosyjski żołnierz, a kilku zostało rannych. FSB poinformowała w środę, że przejęto m.in. 20 ładunków wybuchowych domowej roboty o łącznej sile ponad 40 kg trotylu. Rosyjskie służby oznajmiły, że celem planowanych działań była destabilizacja sytuacji na Krymie przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi.

Po doniesieniach FSB prezydent Putin oświadczył, że władze w Kijowie wybrały "praktykę terroru". Jak podkreślił, w związku z "zatrzymaniem dywersantów" na Krymie uważa, że nie mają sensu rozmowy tzw. czwórki normandzkiej (Rosja, Ukraina, Francja, Niemcy) na temat procesu pokojowego na Ukrainie, do których miało dojść w kuluarach wrześniowego szczytu G20 w Chinach. Zapowiedział zastosowanie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na Krymie.

[object Object]
15.03 | Jak wygląda życie mieszkańców Krymu rok po aneksji przez Rosję?Fakty TVN
wideo 2/4

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: