Przyjazny gest Chin wobec Tajwanu. Zapraszają weteranów na paradę

Parada upamiętniająca zwycięstwo nad Japonią odbędzie się 3 wrześniaUS DoD (domena publiczna) | Linda D. Kozaryn

Chińska Republika Ludowa zaprosiła weteranów wojny chińsko-japońskiej mieszkająych na Tajwanie na paradę wojskową z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Chin spod okupacji Japończyków. Tego rodzaju przyjazny gest wobec Tajwanu jest bardzo rzadki, gdyż Pekin oficjalnie uznaje wyspę za zbuntowaną prowincję.

Chińczycy z przyczyn historycznych uznają, że istnieć może tylko jedno państwo chińskie. Takie jest stanowisko zarówno Chińskiej Republiki Ludowej, która w 1949 roku zwyciężyła w chińskiej wojnie domowej, jak i Republiki Chin - państwa założonego na Tajwanie przez chińską Partię Narodową (Kuomintang).

O ile kontynentalne Chiny najpierw poszły drogą komunizmu, o tyle Tajwan kapitalizmu. Oba państwa zgłaszają pretensje terytorialne względem siebie i nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych z tymi państwami, które uznają oficjalnie ich rywala. Niemniej jednak w ostatnich dekadach zaczęły ich łączyć co najmniej dwie rzeczy: kapitalizm i chiński nacjonalizm.

Wspólne zwycięstwo...

Informację o zaproszeniu weteranów z Tajwanu do Pekinu na paradę, która odbędzie się 3 września, podały w środę chińskie media państwowe. Przemarsz wojsk przez Plac Niebiańskiego Spokoju w Pekinie będzie obserwował sam prezydent ChRL Xi Jinping.

- Zwycięstwo w wojnie przeciw Japonii było wielkim osiągnięciem dla całego narodu - powiedziała w środę rzeczniczka tajwańskiego resortu spraw zagranicznych Ma Xiaoguang.

W czasie drugiej wojny światowej siły Republiki Chin i partyzantka komunistyczna walczyły między sobą, ale jednocześnie walczyły przeciw armii japońskiej, która okupowała Mandżurię i inne, znaczne tereny Chin.

Ma Xiaoguang podkreśliła, że Pekin zaprasza każdego zainteresowanego mieszkańca Tajwanu do udziały w paradzie 3 września, a zwłaszcza weteranów, członków ich rodzin i ich potomków.

...i różne światy

Chińska Partia Komunistyczna w swojej propagandzie często podkreśla dużą rolę żołnierzy komunistycznych w zwycięstwie nad japońskim okupantem.

Natomiast na Tajwanie uczucia wobec Japończyków są mieszane. Wielu rdzennych mieszkańców Tajwanu kojarzy okres japońskiej okupacji w latach 1895-1945 z rozwojem gospodarczym wyspy, a rządy chińskich nacjonalistów, którzy w latach 40. ewakuowali się na Tajwan, z długoletnim stanem wojennym, który trwał od 1949 do 1987 roku, i "białym terrorem", który pochłonął dziesiątki tysięcy ofiar w tym okresie.

Obecnie Republika Chin jest powszechnie uznawana za państwo demokratyczne, w przeciwieństwie do Chińskiej Republiki Ludowej, która wciąż jest krajem autorytarnym.

Autor: fil\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: US DoD (domena publiczna) | Linda D. Kozaryn