USA potwierdzają: w maju otwarcie ambasady USA w Jerozolimie

Aktualizacja:

W maju, na 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Izrael, USA przeniosą swoją ambasadę w tym państwie z Tel Awiwu do Jerozolimy - podał w piątkowym oświadczeniu Departament Stanu USA. W ten sposób potwierdził wcześniejsze medialne doniesienia w tej sprawie.

Ambasada początkowo znajdować się będzie w budynku amerykańskiego konsulatu w jerozolimskiej dzielnicy Arnona. Do końca 2019 roku ma zostać przeniesiona w inne miejsce, a USA rozpoczęły poszukiwanie nowej lokalizacji - poinformowano w oświadczeniu.

"Dziękuję, przyjacielu!"

Wcześniej w piątek o zamiarach przeniesienia ambasady USA w maju informowały media, m.in. Reuters oraz "The Jerusalem Post", oraz izraelski minister ds. służb specjalnych, transportu i energii atomowej Israel Kac.

"Chciałbym pogratulować prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi jego decyzji o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do naszej stolicy na 70. Dzień Niepodległości Izraela. Nie ma większego prezentu niż to! To najbardziej sprawiedliwy i słuszny krok. Dziękuję, przyjacielu!" - napisał na Twitterze Kac.

Palestyńczycy zareagowali w piątek "ze złością" na doniesienia dotyczące ambasady - podał Reuters. Rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa Nabil Abu Rudeina nazwał amerykańską decyzję "niedopuszczalnym krokiem". Z kolei główny negocjator Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat stwierdził, że majowy termin przeniesienia ambasady USA to prowokacja.

70 lat sporu o status

6 grudnia prezydent Trump ogłosił decyzję o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Decyzja amerykańskiego przywódcy, którą z radością powitały izraelskie władze, wywołała protesty muzułmanów na całym świecie. Zarówno Izrael, jak i Palestyńczycy uważają Jerozolimę za swoją stolicę. Palestyńczycy chcą, by przyszła stolica ich niepodległego państwa powstała we wschodniej części miasta.

Spór o status Jerozolimy trwa od 70 lat. W 1947 roku, na rok przed ogłoszeniem niepodległości państwa Izrael, ONZ ogłosiła rezolucję dokonującą podziału ziem pomiędzy Żydów i Arabów oraz ustanawiającą Jerozolimę "miastem międzynarodowym".

Jednak już w 1949 roku, po pierwszej wojnie izraelsko-palestyńskiej, miasto zostało podzielone tak zwaną Zieloną Linią na część zachodnią kontrolowaną przez Izrael i wschodnią kontrolowaną przez Jordanię.

Decyzja potępiona przez ONZ

Po kolejnej wojnie w 1967 roku już cała Jerozolima znalazła się pod kontrolą Izraela. Następnie w 1980 roku Izrael uchwalił prawo, którym jednostronnie ustanawiał zjednoczoną Jerozolimę swoją stolicą. Decyzja ta, oznaczająca nielegalną aneksję wschodniej części miasta, została potępiona przez ONZ.

W reakcji na to wszystkie ambasady zostały przeniesione do Tel Awiwu.

Autor: mm//now / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: