Brytyjska minister zaprasza obywateli Hongkongu. "Nie muszą mieć pracy przed przyjazdem"

Źródło:
PAP

Ścieżka do uzyskania pełnego brytyjskiego obywatelstwa przez prawie trzy miliony uprawnionych do tego Hongkończyków zostanie otwarta w styczniu 2021 roku. - Ubiegający się o obywatelstwo nie będą musieli mieć pracy, by przyjechać do Wielkiej Brytanii - oświadczyła szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel.

Jak przekazała Patel w pisemnym oświadczeniu skierowanym do parlamentu, rząd planuje otworzyć posiadaczom brytyjskich paszportów zamorskich BN(O) drogę do brytyjskiego obywatelstwa od stycznia 2021 roku. "Nie będzie sprawdzania umiejętności, wymagań dotyczących minimalnego dochodu czy potrzeb ekonomicznych ani limitów liczbowych. Daję obywatelom BN(O) możliwość uzyskania pełnego obywatelstwa brytyjskiego" - napisała minister Patel.

"Nie muszą mieć pracy przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii - mogą tutaj szukać pracy. Mogą sprowadzać swoich bliskich pozostających na bezpośrednim utrzymaniu, w tym osoby nie mające BN(O)" - dodała. BN(O) to klasa obywatelstwa brytyjskiego, przyznana w drodze dobrowolnej rejestracji obywatelom brytyjskich terytoriów zależnych, którzy byli mieszkańcami Hongkongu przed przejęciem nad nim zwierzchnictwa przez Chiny w 1997 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nie wszyscy posiadacze BN(O) mają potwierdzające to paszporty. Jak szacuje brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, status taki ma około 2,9 miliona osób, z czego według stanu na 24 lutego, niespełna 350 tysięcy miało ważne paszporty potwierdzające ten status. Ponieważ status nie jest dziedziczony ani nie można go już nabyć, liczba 2,9 miliona może się tylko zmniejszać.

Brytyjski rząd określił ustawę o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, która na początku lipca została przez Pekin narzucona Hongkongowi bez konsultacji z władzami tego terytorium, jako "wyraźne i poważne" naruszenie wspólnej brytyjsko-chińskiej deklaracji z 1984 roku. Zgodnie z nią Chiny zobowiązały się, że przez 50 lat od przejęcia zwierzchnictwa nad Hongkongiem zachowają tam szeroką autonomię. Ponadto Londyn w odpowiedzi na ustawę zapowiedział zwiększenie praw 3 mln mieszkańców Hongkongu posiadających status brytyjskich obywateli zamorskich w zakresie osiedlania się w Wielkiej Brytanii wraz z możliwością uzyskania brytyjskiego obywatelstwa.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: