Świat

Prezydent Litwy chce "przerwy" w stosunkach z Polską

Świat

wikipedia.orgPrezydent Litwy Dalia Grybauskaite

W stosunkach litewsko-polskich potrzebna jest przerwa, gdyż obecnie pewnych spraw nie można uregulować między Wilnem a Warszawą - oceniła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

- W niektórych stosunkach lepiej zrobić pewną przerwę, aniżeli próbować naprawić coś, co w tej chwili jest nie do naprawienia - powiedziała Grybauskaite zapytana o stosunki litewsko-polskie w wywiadzie dla tygodnika "Veidas", który ukazał się w poniedziałek.

Polska faworyzuje Rosję? Odnosząc się do swej niedawnej wypowiedzi w Chicago, w której zarzuciła Polsce, iż ta faworyzuje Rosję kosztem Litwy, prezydent zaznaczyła, że była to nieformalna wypowiedź. - Byłam na spotkaniu z przedstawicielami głównych litewskich organizacji w USA. Uzgodniliśmy, że będziemy rozmawiali otwarcie, szczerze, zwyczajnie. To była nieformalna dyskusja, a nie oficjalne stanowisko czy wywiad - powiedziała Grybauskaite. Podczas tego spotkania, które się obyło przy okazji szczytu NATO, Grybauskaite skrytykowała politykę Warszawy i powiedziała, że Polska wybrała Rosję jako przyjaciela, a z Litwy zrobiono kozła ofiarnego. Cel: Konstruktywny dialog W tygodniku "Veidas" prezydent odnotowała, że jej "celem zawsze było utrzymanie konstruktywnego, wzajemnie korzystnego dialogu z sąsiadami" i zachowanie przy tym "honoru i godności". Według prezydent podstawowym kierunkiem jej polityki zagranicznej, jest "interes Litwy i jej mieszkańców". Grybauskaite, która od trzech lat zajmuje najwyższy urząd w państwie, jest często krytykowana przez litewskich obserwatorów za brak określonego kierunku w polityce zagranicznej kraju.

Autor: jak//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org