Prezydent Czaputova powierzyła Robertowi Ficy misję sformowania rządu

Źródło:
PAP

Robert Fico, szef zwycięskiej w sobotnich wyborach parlamentarnych na Słowacji partii Kierunek Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), otrzymał w poniedziałek od prezydent Zuzany Czaputovej misję sformowania koalicji rządowej. Fico dostał na to od Czaputovej 14 dni.

W krótkim wystąpieniu przed spotkaniem z Ficą prezydent nie sprecyzowała, jak długo mogą trwać rokowania prowadzone przez przywódcę Smer-SSD.

Czytaj tekst premium: Odszedł pięć lat temu po zabójstwie dziennikarza, teraz znów może wygrać

Czaputova podkreśliła, że powierzenie misji utworzenia nowego gabinetu liderowi najsilniejszej partii jest zwyczajem, a nie obowiązkiem wynikającym z konstytucji. Uznała też, że wybory były demokratyczne, przebiegły zgodnie z prawem i nikt nie podważa ich wyników.

Robert Fico i Zuzana CzaputovaFacebook/ Zuzana Caputova

Prezydent powiedziała, że rozumie, iż rezultaty wyborów "wiążą się z różnymi obawami" dla wielu osób. - Dlatego jednym z najważniejszych zadań nowego rządu będzie jak największe uspokojenie podziałów społecznych - stwierdziła.

Fico ma 14 dni na zbudowanie koalicji

Po spotkaniu w pałacu prezydenckim Fico powiedział, że dostał od Czaputovej 14 dni na zbudowanie koalicji. Uznał to za trudne zadanie, ale chce mu podołać. Większość pozwalająca na Słowacji na rządzenie to 75 mandatów. Partia Ficy ma 42 mandaty i dlatego musi szukać koalicjantów. Najczęściej wskazywana jest partia Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD) byłego premiera Petra Pellegriniego. Ta formacja wprowadziła do parlamentu 27 posłów. W takiej koalicji mogłaby jeszcze uczestniczyć Słowacka Partia Narodowa (SNS) z 10 mandatami.

Komentatorzy podkreślają, że los takiej koalicji leży w rękach Pellegriniego, który może też zdecydować się na inny układ. Może wybrać sojusz z Postępową Słowacją (PS), partią Wolność i Solidarność (SaS) Richarda Sulika oraz Ruchem Chrześcijańsko-Demokratycznym (KDH) Milana Mayerskiego. Według obserwatorów do sojuszu ze Smerem Ficy może Hlas zniechęcać fakt, że powstawał w kontrze do dawnej partii władzy. Pellegrini może obawiać się, że wspólne korzenie mogą spowodować "rozpuszczenie" jego ugrupowania w Smerze.

Czytaj również: Szef węgierskiej dyplomacji: Fico ma podobne poglądy na wojnę jak my

Prezydent Czaputova zapowiedziała, że poza Ficą spotka się także z liderami innych partii politycznych.

Autorka/Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/ Zuzana Caputova